סיור גשרים בפורטו

פורטו, העיר השנייה בגודלה ובחשיבותה בפורטוגל, היא עיר נמל עתיקה הנחשבת לבירת צפון פורטוגל. בשנת 1996 הכריז ארגון אונסק"ו על הרובע ההיסטורי של העיר כאתר מורשת עולמית, ובאזור שלל אטרקציות מעניינות ומרשימות כמו קתדרלת ה-סה מהתקופה הרומנסקית שבנייתה החלה בתחילת המאה ה-12, כנסיית הפעמונים, בניין הבדולח, כנסיית הזהב ועוד.

אך מה שמעניין במיוחד הוא מיקומה של העיר – בגדה הצפונית של נהר הדוארו, כאשר מצדו השני  של הנהר נמצאת עיר נפרדת לחלוטין – וילה נובה דה גאיה. בין בשתי הערים מפרידים ששה גשרים אשר את חלקם ניתן לחצות מעיר לעיר בהליכה קצרה, על רובם ניתן לנסוע ואף המטרו חוצה את אחד מהם.

מהמזרחי למערבי, להלן רשימת הגשרים שחוצים את הערים:

Freixo

São João

Maria Pia

Infante

Don Luís I

Arrábida

גשר בפורטו Don Luís I

הגשר המפורסם ביותר יהיה האחרון מהסוף, הגשר של דום לואיש הראשון. זהו הגשר המצולם ביותר והמבוקר ביותר, כנראה מכיוון שהוא ממוקם בלב אזור הריביירה של העיר. הגשר נפתח לציבור הרחב בשנת 1886 והוא מלווה בסיפור בנייה היסטורי דרמטי ומשעשע, יחד עם הבנייה של הגשר השלישי ברשימה – מריה פיה (אגב, מריה הייתה אשתו של דום לואיש הראשון). הצטרפו אלינו לסיור הטעימות בפורטו ונספר לכם מה עומד מאחורי ההקמה של הגשרים הללו. רמז: שימו לב כי שני הגשרים הללו מזכירים במידה את האופי של מגדל אייפל.  

מבחינה מעשית, לגשר של דום לואיש הראשון יש שני מפלסים ואת שניהם ניתן לחצות רגלית. חצייה רגלית של המפלס התחתון תיקח כשלוש דקות, בעוד שהעליון כשבע דקות. כמו כן, את המפלס העליון חוצה גם המטרו – הקו הצהוב שנוסע בין הערים פורטו ווילה נובה דה גאיה. יתר הגשרים משמשים בעיקר לחצייה ממונעת. כן נחמד להכיר כי על הגשר של אראבידה ישנם ששה נתיבים, כי הרכבת חוצה את הגשר של סאו ז'ואו וכי הגשר של אינפנטה, אשר בנייתו הושלמה בשנת 2003, נחשב לגשר הבטון בצורת קשת הארוך ביותר בעולם!

טיול בין שתי ערים

בוודאי שמעתם על אפשרות של שייט גשרים בנהר. סיור שכזה יכול להיות נחמד ביום שמש נעימה. על גדות הנהר תוכלו להצטרף לאחד מסיורי השייט הקלאסיים שהמקומיים מציעים, אשר לרוב ינועו בין 50 דקות לשעה ואף ייקחו אתכם לביקור באחד ממרתפי יינות הפורט המפורסמים בעיר וילה נובה דה גאיה. הסירות יוצאות כמעט בכל שעה במהלך שעות היום מתחת לגשר של דום לואיש הראשון והמחיר נע סביב 15 אירו לאדם.

לאחר לגימת יין טוב על גדת הנהר, תוכלו להצטרף לסיור שכזה וליהנות מהנופים הייחודיים של שתי הערים.