אינש דה קסטרו והמלך פדרו הראשון

סיפורם של רומיאו ויוליה הפורטוגלים

החל מיצירות המופת של לואיש דה קמואש, דרך האגדה של התרנגול הפורטוגלי ועד סיפורים שקשורים בשמותיהם של קדושים פורטוגליים שונים – הפורטוגלים אוהבים מאוד אגדות וסיפורי עם, ובהתחשב בהיסטוריה ארוכת השנים של המדינה, הם מחזיקים ברפרטואר מרשים. אחד הסיפורים המפורסמים ביותר ברפרטואר הפורטוגלי הוא סיפורם של פדרו ואינש. סיפור בסגנון רומיאו ויוליה על אהבה בלתי אפשרית, מזימות וקונפליקטים.

הסיפור מתחיל בשנת 1340, כאשר מלך פורטוגל אפונסו הרביעי מחליט לחתן את פדרו, בנו הבכור ויורש העצר הפורטוגלי, עם הנסיכה קוסטנזה מקסטיליה על מנת לכונן ברית פוליטית עם הספרדים. אחת מבנות לווייתה של הנסיכה הייתה אינש דה קסטרו (Inês de Castro), אשת אצולה גליסיאנית.

פדרו מתאהב באינש ומזניח את אשתו החוקית, דבר שמעמיד בסכנה את מערכת היחסים העדינה בין פורטוגל ובין קסטיליה, ומכעיס את אביו של פדרו. נעשו מספר ניסיונות להפריד בין פדרו ואינש, אך ללא הצלחה. בסופו של דבר המלך אפונסו הרביעי מחליט לגרש את אינש מחצר המלוכה הפורטוגלית, והיא נשלחת לחיות במנזר סנטה קלרה בקוימברה, בתקווה שאורח חיים חדש יפריד בין בני הזוג. אך פדרו ואינש ממשיכים להיפגש בסתר, ומספרים שאף נולד להם ילד.

קוסטנזה מתה בשנת 1349 והמלך אפונסו הרביעי מנסה למצוא שידוך חדש לבנו, שמתעקש להתחתן עם אינש. המלך מחליט כי הדרך הבטוחה לסיים את מערכת היחסים בין פדרו ואינש היא להרוג אותה. הוא שולח שלושה מתנקשים למנזר בו אינש חיה בקוימברה והם רוצחים אותה. עד היום, מבקרים במנזר יוכלו לראות באחת מבריכות המים כתמים אדומים על האבן. יש הטוענים כי מדובר בדמה של אינש שהכתים את האבנים בעת ההתנקשות.

כאשר פדרו מגלה שאהובתו נרצחה הוא מורה לעצור את שלושת המתנקשים, ומצליח לתפוס שניים מהם. כעונש, פדרו מוציא את המתנקשים להורג על ידי עקירת ליבם. מבחינתו, מדובר בעונש מידה כנגד מידה, משום שהם עקרו את ליבו כאשר רצחו את אינש. פדרו מעולם לא סלח לאביו.

בשנת 1357 מחליף פדרו את אביו בשלטון ומוכתר כפדרו הראשון, מלך פורטוגל (לא להתבלבל עם מלך פורטוגל פדרו הרביעי, שידוע גם כפדרו הראשון בברזיל). הוא מוציא את גופתה של אינש ממקום קבורתה במנזר ומכתיר אותה כמלכה המתה הראשונה של פורטוגל. פדרו מושיב את אינש על כס המלוכה, עטויה בלבוש מלכות, ומצווה על כל אנשי חצר המלוכה לעבור לפניה, וכל אחד בתורו צריך לנשק את ידה המתפוררת.

אינש נקברה מחדש במנזר אלקובסה (Alcobaça), ולימים נקבר שם גם המלך פדרו הראשון. אם תבקרו במנזר תוכלו לראות את האופן המעניין בו הקברים עומדים – קבריהם של פדרו ואינש מוצבים זה מול זה באופן כזה שביום הדין, כאשר שניהם יקומו לתחייה ויצאו מהקבר, הדבר הראשון שיראו הוא אחד את השנייה.

קבריהם של פדרו ואינש במנזר אלקובסה

מערכת היחסים הדרמטית של פדרו ואינש, סופה הטרגי של אינש ומעשיו של פדרו לאחר מכן הפכו את סיפורם לנושא החוזר ונשנה באמנות הפורטוגלית, במוזיקה ובמחזות לאורך הדורות.