מוזיאון האריחים בליסבון

האזולז'וש, הלא הם האריחים הפורטוגזים, הם משהו שקשה להתעלם ממנו בנוף המקומי. ברחבי פורטוגל הם מעטרי את הבניינים והרחובות בשלל צבעים, דוגמאות וטכניקות מתקופות ומקומות שונים. האריחים הללו הפכו במרוצת הזמן לאחת מאבני היסוד של התרבות הפורטוגזית, ולמי שרוצה להעמיק בסיפור שלהם נמליץ לבקר במוזיאון האריחים הלאומי (Museu Nacional do Azulejo) בליסבון.

האריחים הפורטוגזים שכה מאפיינים את התרבות והנוף בפורטוגל הם השריד המשמעותי ביותר של ההתיישבות המורית (שבטים מוסלמים מצפון אפריקה) בחצי האי האיברי בין המאות ה-8 וה-12. הסגנון הפך נפוץ מיד בדרום ספרד, ובתחילת המאה ה-15 הובא על ידי המלך מנואל הראשון גם לפורטוגל. האריחים המורים מאופיינים ברוזטות, דוגמאות שחוזרות על עצמן וצורות גיאומטריות. כתוצאה מהמסעות הימיים המרובים במאה ה-15 כחלק מעידן התגליות, הפורטוגזים (כמו הרבה מדינות אירופאיות כובשות אחרות) הושפעו מסגנונות, רעיונות וטכניקות חדשות במקומות שאליהם הגיעו. כך הוכנסו לאריחים החדשים אלמנטים רבים שקשורים לעידן התגליות, ונוצרו להם סגנונות חדשים ומקומיים.

המבנה שמשמש היום כמוזיאון היה בעבר מנזר (Convento Madre de Deus) שהוקם בתחילת המאה ה-16 על ידי המלכה לאונור. המבנה ניזוק ברעידת האדמה של 1755, ורק באמצע המאה ה-20 שופץ ושוקם. בשנת 1965 הוקם במקום מוזיאון האזולז'וש, ובשנת 1980 הוא הוכרז כמוזיאון לאומי.

המוזיאון מכיל את אחד האוספים הגדולים בעולם של פריטי קרמיקה. טיול במוזיאון ייקח אתכם למסע בזמן החל מהאריחים המוסלמים הקלאסיים, דרך אריחים בטכניקות אירופאיות ובעלי תכנים נוצריים, ועד אריחים מודרניים לחלוטין. כל אלו מוצגים בחדרים ובקלויסטרים שהיו חלק מהמנזר, כאשר גולת הכותרת היא הקפלה המרשימה המלאה בציורים ואריחים. בנוסף, עד היום המוזיאון משמש כבית מלאכה לניקוי, שחזור ותיקון אריחים קלאסיים, מפעל חשוב לשימור המסורת המקומית - והכל בעבודת יד!

המוזיאון ממוקם מזרחה משכונת גרסה (Graça) בסמוך לנהר הטז'ו. הגעה אליו מצריכה התרחקות קלה ממרכז ליסבון אבל הוא בהחלט שווה את זה!

מידע שימושי

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע למעט יום שני, בין השעות 10:00-18:00 (כניסה אחרונה ב-17:30). מחיר הכרטיס הוא 5 יורו לאדם (אך ניתן לרכוש כרטיס מוזל בשילוב עם מוזיאונים ואתרים נוספים בעיר). רובו נגיש לבעלי מוגבלויות וניתן לשכור מדריך שמע בקבלה. במקום ישנה גם חנות מזכרות וקפיטריה.

כתובת: Rua da Madre de Deus, 4, 1900-312 Lisboa

דרכי הגעה:

  • 20 דקות הליכה מתחנת הרכבת והמטרו  Santa Apolónia (התחנה האחרונה של הקו הכחול).
  • קווי האוטובוס 718, 742, 794, 759 מגיעים ממש עד לכניסה למוזיאון והקווים 728 ו-759 מגיעים לתחנת Avenida Infante D. Henrique, כ-5 דקות הליכה מהמוזיאון.
  • למגיעים ברכב - ישנו חניון כ-5 דקות הליכה מהמוזיאון ב-Rua Nelson de Barros .
  • וכמובן, תמיד יש את האופציה הכיפית (והזולה מאוד בפורטוגל) של UBER.

לאוהבי ההליכה והשוטטות - בימים של מזג אוויר נעים (כלומר, רוב הזמן בליסבון) ניתן לשלב את הביקור במוזיאון עם ביקור בשוק הפשפשים של העיר שפועל בימי שלישי ושבת.

אם אתם חובבי אמנות, עיצוב והיסטוריה, המוזיאון הזה הוא בשבילכם!
מוזיאון האריחים - Museu do Azulejo
מוזיאון האריחים - Museu do Azulejo
מוזיאון האריחים - Museu do Azulejo
מוזיאון האריחים - Museu do Azulejo
מוזיאון האריחים - Museu do Azulejo
מוזיאון האריחים - Museu do Azulejo