לחפש גן ילדים בליסבון

התינוקת שלי בת 9 חודשים, רק נולדה וכבר מפצירים בי למצוא לה גן, כי אחרת לא יהיה לה מקום בשנה הבאה. לפרוטוקול, אציין שחברתי רשמה את בנה בן החמישה חודשים לפעוטון בעודה בהריון, והחל מגיל שלושה חודשים היא כבר משלמת כל חודש על מנת לשמור על התקן עבור בנה, על אף שהיא מתכוונת לשלוח אותו לגן רק בגיל חצי שנה.

עוד בעודי בהריון, חבריי המקומיים שאלו אותי אם כבר התחלתי לחפש גן לבתי, שלא נדבר על העובדה שלא הפסיקו לשאול לשמה של העוברית הקטנה, שכן כאן בפורטוגל לרוב שם התינוק ניתן כבר בתקופת ההריון, וכאשר מדברים על העובר - כבר מציינים את שמו. כמה מוזר שהעניין יהיה עבורי, זוהי עובדה. אגב, העובדה שאני בחרתי להסתיר את שם העוברית שלי עד הלידה התפרש בעיניי רבים מחבריי כהזוי ולא ברור.

בתי, שאגב אֶמַה שמה, נמצאת כעת עם מטפלת בבית, והיותה כה קטנה מקשה עלי לעמוד במשימת מציאת הגן עבורה. אם זה לא מסובך מספיק, כולם מתעקשים להזכיר לי שאם לא אחליט במיידי - סביר להניח שהיא תיוותר ללא מסגרת בשנה הבאה. קצת בלתי נתפס בעיניי שאני צריכה לקבל החלטה כה מוקדם עבור תינוקת כה קטנה לעוד שנה קדימה! כמה דברים יכולים לקרות בשנה...

כבר ראיתי כל כך הרבה גנים. חלק מהגנים היו מצוחצחים, חלקם סתמיים, אבל בניגוד מוחלט לישראל – ברובם הגדול אין ארגז חול! דבר שהפתיע אותי מאוד. מחירי הגנים שראיתי נעים בין 350-560 אירו, כולם כוללים ארוחות וחלקם אף כוללים מוצרי היגיינה (חיתולים ומשחות). חלק מהגנים מציע מזון גורמה לתינוקות, וחלק שיעורי אנגלית ושחייה. כל הגנים פתוחים לפחות עד השעה 17:00 וחלק אף עד השעה 20:00, דבר שהוא בגדר חלום בישראל. רק להסיר דאגה מלבה של האם הפולניה – אין בכוונתי להשאיר את בתי מ-8:00 עד 20:00 בגן בכל יום, אך זה בהחלט נחמד שיש על מי להישען במידה ונתקעים. כמו כן, זה מעניק לי את היכולת להתקדם בחיים ולא לרוץ בהיסטריה באמצע יום העבודה בשעה 15:00 על מנת להוציא את הילדה מהגן. 

לצערי הרב, עד כה כל הגנים שראיתי ואהבתי נפסלו על סעיף כזה או אחר, נו תגידו שאני בררנית מדי.. 

ואלו הגנים שראיתי:

Planalto

למה כן? מוסד ותיק בעל שם טוב, קרוב מאד לבית.

למה לא? גן קתולי מאד, החל מגיל 6 (גיל בית הספר) יש הפרדה בין בנים לבנות, לדברי הגברת שהראתה לנו את המקום ההפרדה נעשית "משיקולים פרקטים". הגן יקר מאד. לאחר השעה 18:00 בערב ישנה תוספת תשלום.

מחיר חודשי: 540 אירו.

Saídos da Casca

למה כן? קרוב לבית. מחיר סביר. המקום מקנה חמימות וההתרשמות שלנו הייתה טובה מאד. הפעוטון הינו עד גיל 3 בלבד ומתמקד בגיל הרך.

למה לא? הגן נסגר לשבועיים במהלך חודש אוגוסט, אך הוא מאפשר להורים שעובדים לשים את הילד בסניף האחר של הגן בקצה השני של העיר. העובדה שבתי תאלץ להסתגל למסגרת חדשה עם גננות חדשות למשך שבועיים לא קוסמת עבורי. עניין נוסף הוא שהילדים מורדמים לשנת צהריים על ידי מוזיקה אשר מלווה אותם גם לאורך השינה, רעיון אשר לא מצא חן בעיניי. בקבוצת הפייסבוק בה אני חברה "המדריך לשינה מתוקה" אכן אוששו את חששותיי שהמוזיקה יוצרת תלות בהרדמות עצמית. לצערי הגן נפל בעיקר על הסעיף הזה.

מחיר חודשי: 425 אירו.

Creche na Quinta

למה כן? קרוב לבית, שטח חיצוני מרשים ביותר ו... לגן יש ארגז חול! 

למה לא? יקר. על אף שהגן קרוב לבית הוא נמצא בשכונה לא טובה.

מחיר חודשי: 540 אירו.

Creche & Aparece

למה כן? סטרילי (בתור בחורה סטרילית אני רואה בכך יתרון), מזון גורמה לתינוקות המסופק על ידי קייטרינג חיצוני. חוג אנגלית כלול במחיר וגם מוצרי היגיינה (חיתולים ומשחת החתלה). בתה של חברתי הטובה רשומה בגן הזה.

באמת שחשבתי שמצאתי את הגן האידיאלי עד שאמי וחמותי נתנו את דעתן..

למה לא? לדעת אמי וחמותי בעניין הסטריליות: "רונה, את לא נורמאלית, הילדה צריכה להתלכלך, הגן הזה נראה כמו מעבדה", "בחיי שהגן הזה פלצני". למה לא אובייקטיבי? הגן רחוק מהבית ובשעות הפקקים עלול לאלץ אותנו לעמוד 40 דקות בדרכים.

מחיר חודשי: 490 אירו.

João de Deus

רשת של גני ילדים בפורטוגל המסובסדת לרוב על ידי המדינה – אפשר להשוות אותה לויצו שלנו.

למה כן? מפוקח על ידי המדינה. זול. אחד מסניפיהם קרוב לבית.

למה לא? אין סיכוי שיקבלו אותנו על אף שנשמח לשלוח לשם את אמה.. זוהי דוגמא קלאסית לגן שהייתי צריכה לרשום את בתי עוד בשלב ההריון. בגן יש העדפה לאחים, למי שגר קרוב, לאנשים עם הכנסה נמוכה ועוד מליון ואחד קריטריונים שמותירים אותנו בסוף רשימת ההמתנה. גם הגן הזה נסגר בחודש אוגוסט ומאחד פעילותו עם סניף אחר של רשת הגנים, מה שיצריך מאיתנו לסגל את אמה למסגרת חדשה למשך חודש, דבר שאין אנו מתלהבים ממנו.

מחיר: נע בהתאם לרמת ההכנסה של ההורים. זול. 

Chupetas e bibrones

למה כן? קרוב לבית. פעוטון קטן ואינטימי לילדים עד גיל 3. הפעוטון מכיל בסך הכל עד 30 ילדים (3 כיתות).

למה לא? מוזנח ולא מתוחזק טוב.

מחיר חודשי: 395 אירו.

Colégio Saint Daniel Brottier

למה כן? מוסד לימודי עם שם טוב מאד.

למה לא? גן עם חינוך קתולי. הגן נסגר בשעה 17:45. הסיור בגן התחיל באופן חיובי ביותר, אך במהלך הסיור הגברת שהראתה לנו את הגן פנתה לילדה קטנה, כבת שלוש, בגוף שלישי! בפורטוגל הדיבור בגוף שלישי אכן שגור בשפה, אך אין נוהגים לדבר עם ילדים קטנים באופן כזה מאחר שזה יוצר ריחוק וקרירות.

מחיר: לאחר תקרית הגוף השלישי הייתי כל כך המומה (אף בעלי שהינו פורטוגזי לא אהב את זה) ששכחתי לקחת פרוספקט, אך זכור לי כי הגן לא זול.

Colegio Europeu Astoria

למה כן? גן דו לשוני.

למה לא? האינטראקציה עם מנהלת המקום לא הייתה לרוחי, היה נראה שהיא מתחנפת מאד. היא גם גרמה לי לחוש חוסר אמינות, כאשר במהלך הסיור היא דיברה עם ילדה קטנה שנתקלנו באופן מאולץ. כמו כן, על אף שאני זרה והגעתי עם חברתי ממוצא טורקי, המנהלת בחרה שלערוך את הסיור בפורטוגזית. גן דו לשוני לא?

מחיר חודשי: 512 אירו.

הייתי מאוד שמחה לספק סוף שמח לכתבה הזו, בטח לאחר שראיתי כל כך הרבה גנים (ועוד חסכתי מכם את הרשימה המלאה). אך כרגע החלטתי שלא להחליט עד שיעירו אותי שוב..

ומי יודע? אולי בכלל אחליט שאמה תשאר בבית גם בשנה הבאה :)

מאת: רונה