5 אטרקציות מומלצות בליסבון

בליסבון יש חמישה אזורים מרכזיים מומלצים לביקור, וכל אחד מהם מציע אטרקציות משתנות:

1. שיאדו – Chiado

המרכז הבוהמי של ליסבון. שיאדו היא השכונה הססגנונית של ליסבון, איפה ש"הכל קורה". רחובות השכונה תמיד מלאים בשמחה ואנשים שמטיילים בין בתי הקפה והחנויות השונות. מלבד הסתובבות בין רחובות השכונה והתרשמות מהבתים הצבעוניים המרהיבים, מומלץ להגיע למדרחוב הקניות של שיאדו שנקרא Rua Garrett. שיאדו מלאה גם בכיכרות קטנות ומפתיעות, המפורסמות מביניהן הן: Praça Luís de Camões ו – Largo do Carmo. למי שמכיר, העיר ליסבון בנויה על שבע גבעות, ועל כן מעבר לכל פינה מסתתרת לה תצפית יפה על העיר (לרשימת תצפיות מומלצות לחצו כאן). באזור שיאדו מומלץ לבקר בתצפית Santa Catarina.

סיור בליסבון - כיכר לואיש דה קמואש - Praça Luís de Camões

2. באיירו אלטו – Bairro Alto

האזור התוסס של ליסבון, איפה שכל בילוי פורטוגלי ממוצע מתחיל. על אף היות השכונה קטנה יחסית, בשכונת באיירו אלטו ממוקמים כ-250 ברים! מדי ערב רחובות השכונה מתמלאים באנשים ששותים את הבירה שלהם מחוץ לברים (ככה הם אוהבים – לשתות ברחוב), וכמעט שאי אפשר לראות את הרצפה מרוב הצפיפות. האווירה שם תמיד שמחה ומגניבה, ומומלץ בחום לעבור ולחוות אותה – אף אם לרגע קצר. החוק היחיד בבילוי בבאיירו אלטו הוא: לעשות מה שמתחשק לכם. אין בר אחד מומלץ, אין אזור אחד מועדף, הרעיון הוא פשוט לעבור מבר לבר, ממשקה למשקה וליהנות. רגע לפני שאתם נכנסים לשכונה, כדאי לכם לעבור בתצפית São Pedro da Alcântra.

ואם כבר מדברים על אזורים של חיי הלילה, חשוב שתכירו גם את "הרחוב הורוד", אזור הברים הנוסף של ליסבון. קחו בחשבון שלאן שלא תצאו – מחכה לכם ערב ארוך שמתחיל מאוחר.

באיירו אלטו בליסבון Bairro Alto

3. באישה – Baixa

אזור הבאישה הוא האזור המישורי של העיר (תאמינו לנו, אתם תחפשו אותו לאחר העליות והירידות הרבות של העיר). רחובות הבאישה, בדומה לאזור שיאדו, מציעים מסעדות, בתי קפה ורחובות של קניות (Rua Augusta הוא המרכזי). הדרך המומלצת להגיע לאזור הבאישה היא ירידה דרך השדרה המרכזית "Avenida da Liberdade", אשר תוביל אתכם לרצף כיכרות מפורסמות של הבאישה; מתחיל מ: Praça dos Restauradores, דרך Praça Dom Pedro IV (הידועה בשמה "כיכר רוסיו") ועד לכיכר הגדולה ביותר הסמוכה לנהר, איפה שמוצב שער הכניסה לעיר: Praça do Comércio. בכולן מומלץ לבקר וליהנות מהיופי העממי אך המודרני שהן מציעות. כמו כן, אם תבקרו בכיכר הקטנה של São Domingos, תופתעו לגלות אנדרטות וסיפורים הקשורים להיסטוריה של היהודים.

כיכר רוסיו / דון פדרו הרביעי בליסבון -  Praça Dom Pedro IV / Rossio

4. אלפמה – Alfama

שכונת אלפמה היא השכונה העתיקה ביותר בליסבון. זו השכונה היחידה ששרדה את רעידת האדמה הקשה שפקדה את העיר בשנת 1755. בעוד שיתר השכונות נהרסו כמעט כליל, אלפמה, כהיותה השכונה הגבוהה ביותר בסביבה, נותרה לעמוד. טיול בין רחובותיה יחשוף אתכם להיסטוריה ארוכת שנים. האתר המוכר ביותר באזור זה הוא Castelo de São Jorge. כיום הטירה מסמלת בעיקר את השחרור של העיר במאה ה-12 לספירה מידי השלטון המורי (ששלט בליסבון כבר מהמאה ה-8 לספירה). את הטירה אפשר לראות כמעט מכל נקודה בעיר, והנוכחות שלה מרשימה במיוחד. עם זאת, על אף שכל אתרי התיירות יגידו אחרת – אנו לא ממליצים להכנס אליה פיזית. לדעתנו, חלקה המרשים ביותר הוא התצפית שהיא מציעה, ותוכלו ליהנות מאותה התצפית בדיוק, ללא עלות, בתצפית Miradouro da Senhora do Monte. אגב, זו גם התצפית המומלצת ביותר בכל העיר. מלבד הטירה, כיף פשוט להסתובב בשכונת אלפמה ולהתרשם גם מאומנות הרחוב שהיא מציעה.

קתדרלת ה-סה - Sé de Lisboa

5. בלם – Belém

שכונת בית לחם, כן כן – בית לחם, מרוחקת כששה קילומטרים ממרכז העיר, אך אין תייר שמבקר בליסבון ולא מגיע אליה. שכונה זו ידועה בעיקר בשל הקשר שלה לתור הזהב של האימפריה הפורטוגזית – עידן התגליות. התקופה שבה מגלי הארצות הנועזים יצאו מפורטוגל לעבר הים הפתוח על מנת לגלות ולכבוש מקומות חדשים. כל האלמנטים והמונומנטים שתבקרו בבלם יהיו רלוונטיים לתקופה הזו. מלבד המוזיאונים והמסעדות הנחמדות המוצעות באזור, חובה לבקר בארבעה אתרים מרכזיים: מגדל בלם (Torre de Belém), אשר היה בעבר מגדל פיקוח והיום הוא ה-סמל של התקופה בה פורטוגל הייתה אימפריה ימית; פסל מגלי הארצות (Padarão dos Descobrimentos), אנדרטה המנציחה 33 דמויות מרכזיות מתקופת עידן התגליות, כשבראשה נמצא הנריקה הספן, חלוץ התקופה; מנזר ז'רונימוש (Mosteiro dos Jerónimos), מנזר בממדי ענק המעוצב בסגנון מנואלני מוחצן, אשר החל להיבנות במאה ה-16 לספירה על ידי המלך מנואל הראשון; והכי מתוק וחשוב – הפשטלרייה העתיקה ביותר למאפה המסורתי "פשטל דה נאטה", אשר באזור בלם נקרא "פשטל דה בלם". הפשטלרייה נקראת Pastéis de Belém, ומלבד הטעימה הנדרשת – מומלץ להסתובב בתוך הפשטלרייה ולהתרשם מגודלה העצום.

סיור לבלם - גני האימפריה בבלם - Jardim do Império Belém

ואם כבר הגעתם לליסבון, סיימתם עם חמש האזורים המפורטים, אל תוותרו על ביקור בעיירה סינטרה הקסומה. מומלץ בחום להקדיש לכך יום.

תהנו :)