אירועי אירוויזיון 2018 – איחוד לבבות בין ישראל ופורטוגל!

אירוויזיון 2018 Eurovision

הסיפור שלנו מתחיל במאי 2017 בקייב, אוקראינה. בחור צעיר בשם סלבדור סוברל (Salvador Sobral) עולה על בימת האירוויזיון ומוביל את פורטוגל לניצחון היסטורי וראשון שלה באירוויזיון! בסמוך לזכייתו של סוברל, קבוצת הכדורגל הפופולארית של העיר ליסבון בנפיקה, זוכה באליפות המדינה. זוהי קבוצת הכדורגל בעלת מספר האוהדים הגדול בפורטוגל, אז אתם יכולים לתאר לעצמכם את עוצמות השמחה והחגיגות שהציפו את העיר. רבים מתושבי ליסבון לא דמיינו שאירועים לא פחות מרגשים ומיוחדים יכבשו את העיר כשנה לאחר מכן. וכך היה!

ההכנות לאירוויזיון החלו הרבה לפני האירוע עצמו; במסגרתן הכינו את אצטדיון מיאו (MEO) ארנה לאירוע הגדול. במקביל להכנות, נטע ברזילי זוכה בתכנית "הכוכב הבא לאירווזיון". כבר באודישן לתכנית נטע הרימה את האולפן, חמושה בכישרון מתפרץ ובחברה הטוב – הלופר. לאחר שניצחה בתכנית נטע הפכה למוקד עניין גדול בארץ, ולאחר שיצא השיר איתו תופיע באירוויזיון – נוצר סביבה באזז בין לאומי. השיר TOY, שנכתב והולחן על ידי דורון מדלי וסתיו בגר, זכה בלמעלה מ-20 מיליון צפיות באתר youtube תוך פחות מחודשיים! העולם לא נשאר אדיש לייחודיות של השיר, לקצב שלו וכמובן איך לא – לקולות התרנגול (באופן סימבולי, אתם מוזמנים להרחיב את הקריאה על משמעות התרנגול בפורטוגל)! מהר מאוד גם אתרי ההימורים של התחרות ראו בשיר הישראלי כמוביל לניצחון.

אחד המאפיינים הבולטים בשיריה של ברזילי הוא השימוש בלופר, אך חוקי התחרות אוסרים על שימוש בכלי עזר שבו מוקלטים קולות מראש. לאחר פניית תאגיד השידור הישראלי לאיגוד השידור האירופי, סוכם שנטע תוכל להשתמש בלופר בעת ההופעה, אך השימוש יתבצע אך ורק בהופעה חיה, ואסור יהיה לה להשתמש בקולות מוקלטים מראש (פלייבק). במהלך החזרות לקראת ההופעה הוחלט שהלופר יהווה אלמנט ויזואלי בלבד ולא ייעשה בו שימוש במהלך ההופעה.

לאחר חשיפת השירים של המדינות השונות, אתרי ההימורים דיברו בעיקר על ישראל, צרפת ואסטוניה כמובילות בתחרות. שבוע לפני חצי הגמר ההשערות על המנצחים האפשריים השתנו: אסטוניה וצרפת "איבדו קולות" ומדינות כמו נורבגיה וקפריסין הפכו למועמדות מובילות לזכייה. לקראת אירוע הגמר הפייבוריטיות המרכזיות היו ישראל וקפריסין.

בימים שלפני האירוע ההכנות בליסבון היו בעיצומן, וכיכר המסחר (Praça do Comércio) הגדולה והמפוארת הוסבה למקום מרכזי בו נערכו הופעות ואף התחרות עצמה הוקרנה. סלוגן האירוויזיון של 2018, "כולם לעלות!" כלל מוטיבים של האוקיינוס (כולם לעלות לספינה), רמז למיקומה של ליסבון על קו החוף האטלנטי, וכמו כן על היות פורטוגל מגלת ארצות נודעת, אשר הפכה לאימפריה הימית הגדולה ביותר בין המאות ה-15 וה-17 לספירה. הסמל המרכזי של האירוע היה צדף מסוגנן, שבתוכו 12 סמלים משלימים שנועדו לסמל היבטים שונים של מערכת אקולוגיה ימית. גם בימת התחרות עוצבה בהשראת התרבות וההיסטוריה של פורטוגל, וניתן היה לראות בה מספר אלמנטים מרכזיים כמו ניווט, ים, ספינות ומפות.

אירוויזיון 2018 Eurovision

הטירוף בעיר נמשך לאורך כל שבוע אירועי האירווזיון, והעיר (המלאה בלאו הכי) התמלאה אף יותר בעשרות אלפי אנשים מכל העולם שבאו לקחת חלק באירוע. בסוף חצי הגמר הראשון, ישראל הייתה המדינה החמישית שעלתה לגמר, בדיוק כמו שפורטוגל הייתה בשנה שעברה! בגמר, נטע הופיעה בחלק השני של ההופעות כמתחרה מספר 22, מיקום שנחשב טוב בשל קרבתו למועד ההצבעה. בסוף שלב הצבעות השופטים, ישראל הייתה במקום השלישי לאחר אוסטריה ושוודיה, ולאחר ספירת "קולות העם" נרשם מהפך, ואכן, כמו שאתרי ההימורים צפו הקרב הסופי היה בין מתמודדת קפריסין לבין נטע.

את הסוף המשמח אתם כבר יודעים, ובפער מרשים נטע ברזילי כבשה את פסגת האירווזיון והעניקה לישראל את הניצחון הרביעי בהיסטוריית תחרויות האירווזיון. לאחר הניצחון, נטע עלתה לבמה המומה ונרגשת ואמרה: "תודה רבה שבחרתם משהו שונה. תודה רבה. אני אוהבת את המדינה שלנו. בשנה הבאה - בירושלים".

לאחר שבוע מטורף, עמוס חגיגות, מוזיקה ואהבה, ליסבון חוזרת לשגרה שלה. עכשיו נותר לברך את נטע והצוות שלה שכבשו את אירופה, וכמובן לצפות לאירועי אירוויזיון 2019 שייערכו בישראל!

Parabéns Netta!!!

אירוויזיון 2018 Eurovision

*תודה ללקוחותינו המסורים ששלחו לנו תמונות מהשטח! :)