ליסבון או פורטו - זו השאלה!

פעמים רבות כשאנשים מתכננים את נסיעתם לפורטוגל הם נתקלים בשאלה באיזו עיר יותר כדאי לבקר – פורטו או ליסבון. על מנת לשפוך קצת אור על הסוגיה הזו ריכזנו עבורכם מאפיינים עיקריים של הערים השונות :)

נתחיל עם קצת היסטוריה; השלטון הראשון בשתי הערים היו הרומאים בין המאה הראשונה ועד המאה החמישית לספירה, אך ייאמר לזכותה של בירת הצפון, שהרומאים נתנו לה את השם פורטו קאלה, אשר היה המקור לשמה של פורטוגל היום. בהמשך, במאה השמינית לספירה, המורים פלשו לפורטוגל ושלטו גם כן בשתי הערים. אולם, פורטו השתחררה מהשלטון המורי כבר בסוף המאה ה-9, בעוד שליסבון השתחררה ממנו רק במאה ה-12, בניצוחו של מלך פורטוגל הראשון דון אפונסו הנריקש. למרות הקדמה היחסית והיכולת להשתחרר משלטון זר של העיר פורטו, ליסבון היא שזכתה להיות בירת פורטוגל. אך יש לציין לשליסבון לא תמיד כיהנה כעיר הבירה, ובירת פורטוגל הראשונה שכנה בכלל בצפון בעיר גימארייש (Guimarães).

ההבדל העיקרי בין שתי הערים הוא גודלן; ליסבון הבירה היא העיר המאוכלסת ביותר בפורטוגל, עם כ-500,000 תושבים. פורטו אינה קטנה גם היא, וכיום גרים בה כ-240,000 תושבים. כאופייני לעיר הבירה, ליסבון עמוסה ורועשת יותר, וצריך להגיע למקומות הנכונים כדי לפגוש במקומיים בשגרת יומם. פורטו לעומתה קטנה והקצב בה שליו ורגוע יותר. רבים מרגישים שפורטו אותנטית ואינטימית יותר, בעלת מרכז היסטורי קטן יחסית אשר מאפשר התניידות קלה ברגל. יש לציין שעל אף שליסבון ידועה בחיי הלילה התוססים שלה, גם חיי הלילה של פורטו לא נשארו מאחור, והעיר מציעה מגוון ברים שיקיים, מועדונים עמוסים ואנשים רבים אשר פוקדים את אזורי חיי הלילה של העיר.

בשל היותה עיר גדולה, ליסבון היא עיר מגוונת ואקלקטית אשר הפכה לבית למהגרים ממקומות שונים בעולם. זאת בניגוד לפורטו, אשר לא תראו בה מהגרים רבים והאוכלוסייה בה מקומית והומוגנית בעיקרה. סוגיה זו משפיעה גם על המטבח העירוני המקומי! לליסבון אין מאכל מקומי המאפיין אותה, וניתן למצוא בה מגוון רחב יותר של מטבחים ומסעדות. פורטו לעומתה, מאופיינת במספר מאכלים מקומיים, כדוגמת הפרנסיסינייה המפורסמת (Francesinha); מעין כריך הבנוי ממספר שכבות של בשרים (נקניקייה, פסטרמה, פרשוטו, סטייק ועוד) ומעליהם פרוסת גבינה מותכת. הכריך מוגש בצלחת מלאה רוטב עשיר (הרוטב הוא המייחד את המנה בין המקומות השונים) וצ'יפס בצד אשר נועד לטבילה ברוטב. זוהי מנה עשירה וכבדה שנהוג ללגום לצדה בירה צוננת. מנה אופיינית נוספת לפורטו היא הטריפש (tripas), תבשיל עשיר העשוי מחלקי פנים, בשר ושעועית לבנה.

הבדל נוסף ומשמעותי בין הערים הוא המבטא; בתור תיירים כנראה שתתקשו להבחין, אך ישנם הבדלים בהגייה, במבטא ובסלנג בין הערים השונות. למשל, תושבי פורטו לא מבטאים את הצליל V אלא הוגים אותו כ-B. המבטא הפורטואי מעט יותר קשה להבנה, והצפונים ידועים כ"בולעי מילים". המבטא של ליסבון רך וברור יותר, והפורטוגלים יזהו בקלות אדם שגדל בפורטו או בליסבון, רק משמיעת משפט אחד. בנוסף, תושבי פורטו והצפון ידועים בנטייתם לקלל יותר... אל תקשרו זאת לאגרסיביות או שליליות, זוהי פשוט דרך מקומית ולא פורמאלית להתבטא :)

מבחינה גיאוגרפית, שתי הערים הרריות ובעלות עליות וירידות, סמטאות צרות ונקודות תצפית מרהיבות. שתי הערים שוכנות לצד נהר, פורטו לצד נהר הדוארו, וליסבון על גדת נהר הטז'ו. מרכז העיר פורטו שוכן ממש בסמוך לנהר, מה שנותן לביקור בחלק ההיסטורי של העיר נופך קסום ואחר. בשעות הלילה אזור הנהר מואר מדהים, ולצד הנהר תוכלו ליהנות מאווירה רומנטית ומיוחדת ברובע ריביירה. בליסבון השכונה הצמודה לנהר היא שכונת בלם, אשר מוכרת במאפייניה הקשורים לעידן התגליות. זוהי שכונה מיוחדת ושווה ביקור, שם תמצאו את אנדרטת התגליות המפורסמת, מבצר בלם ומנזר ז'רונימוש, וכמובן תוכלו לטעום את המאפה הלאומי של פורטוגל – Pastel de Belém, אשר הגיע מאותה שכונה.

בשל הקרבה לנהר, שתי הערים ברוכות בגשרים רבים. אך הבדל נוסף הוא אופן חציית הנהר בשתי הערים. בפורטו ישנם 6 גשרים המחברים בין פורטו לעיר וילה נובה דה גאיה שמעברו השני של הנהר, בעוד שבליסבון ישנם שני גשרים מרכזיים המחברים בינה לבין המעבר לדרום המדינה. 

ניתן לסכם ולומר שמדובר בשתי ערים שונות ומיוחדות, כל אחת בדרכה שלה. ליסבון הבירה, עיר גדולה ותוססת, אקלקטית ועמוסה במבנים מרהיבים, חיי לילה תוססים ומטבח מגוון. פורטו האותנטית והקסומה, בעלת מבנים היסטוריים מרשימים, פינות מיוחדות, אנשים פשוטים ואוכל פורטוגזי אמיתי. ישנו "מתח תרבותי" בין המקומיים מהערים השונות, אך נוכל להסכים שכל עיר כבודה במקומה מונח, וכל אחת קסומה ומעניינת בדרכה שלה! מקווים שהבנתם ששתי הערים שוות ביקור...

מה שבטוח? אנחנו מחכים לכם עם הסיורים שלנו בשתיהן :)

תהנו!