קינטה דה רגליירה שבסינטרה

Quinta da Regaleira

כאשר מדברים על ביקור בסינטרה אין ספק שהאתר המרכזי שנמצא בראש רשימת ההמלצות הוא ארמון הפנה. אם אתם מחפשים עוד מקומות מרשימים שאפשר לראות בעיירה הקסומה הזאת – הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם.

לפני שנבנתה כפי שאנחנו מכירים אותה היום, קינטה דה רגליירה עברה מספר בעלים; בשנת 1840 קנתה את המקום הברונית מרגליירה, וכך קיבלה האחוזה את שמה. בשנת 1893 האחוזה נמכרה במכירה פומבית ונרכשה על-ידי אנטוניו מונטיירו (António Monteiro), במטרה שתשמש את משפחתו כבית נופש. הוא הוסיף לאחוזה הקיימת שטחים נוספים, שיפץ והרחיב אותה, וכך קיבלנו את המקום שאנחנו מבקרים בו היום. בהמשך עברה האחוזה בין בעלים נוספים, עד שנרכשה בשנת 1997 על-ידי עיריית סינטרה ונפתחה למבקרים ביוני 1998.

מונטיירו, צאצא של משפחה פורטוגזית יליד ריו דה-ז'ניירו, היה איש עשיר מאוד וזכה לכינוי Monteiro dos Milhões (בתרגום חופשי – מונטיירו של המיליונים, או מונטיירו המיליונר). הוא למד משפטים באוניברסיטת קוימברה, והיה ידוע כאספן ופילנתרופ.

על-מנת לשפץ את האחוזה מונטיירו רכש את שירותיו של לואיג'י מניני (Luigi Manini), אדריכל וצייר איטלקי, שעבד במשך שנים בציור ועיצוב תפאורה בתיאטראות שונים בפורטוגל. הוא התפרסם כאדריכל בעיקר בזכות עבודתו על ארמון בוסאקו, וקינטה דה רגליירה הייתה הפרויקט האחרון שלו בפורטוגל לפני חזרתו לאיטליה בשנת 1912. יחד עם מניני רכש מונטיירו את שירותיהם של אנשי המקצוע שעבדו עם האדריכל בבניית ארמון בוסאקו, ותהליך שיפוץ הקינטה החל בשנת 1904 והסתיים בשנת 1910.

הגן והמבנים המפוזרים בו נוצרו בהשראת אהבתו של מונטיירו למדע ותרבות. החזון שלו היה שבית הנופש יהיה מקום עבורו לאסוף ולהציג סמלים המייצגים את האידיאולוגיה ותחומי העניין שלו. מונטיירו רצה שהגן יהיה מעין ייצוג של גן-עדן עלי אדמות, ויעורר תחושות של קסם ומסתוריות אצל המבקרים בו. בתחומי האחוזה ניתן למצוא רפרנסים רבים לסיפורי המיתולוגיה היוונית והאולימפוס וליצירות של סופרים ומשוררים כמו דנטה, ג'ון מילטון וקמואש.

שטחה הכולל של האחוזה הוא כ-40,000 מ"ר. הגן עשיר בעצים וצמחים שונים, ביניהם תוכלו למצוא שבילים מתפתלים, פלגי מים, מזרקות, ספסלים ופסלים. בחלקו הנמוך של הגן הצמחים מאורגנים בצורה מסודרת, אך בחלקו הגבוה ניתנה להם האפשרות לצמוח בצורה פראית ולא מאורגנת, בהתאם לאמונתו של מונטיירו בעיקרון האסתטיקה הפרימיטיבית. הגן מרושת במנהרות עם נקודות כניסה שונות, אשר מחברות בין המבנים המרכזיים באחוזה.

המבנים המפוזרים בשטח האחוזה נבנו בשילוב ארבעה סגנונות אדריכליים מתקופות שונות – רומנטיקה, גוטיקה, רנסאנס ונאו-מנואלני.

הארמון

ארמון רגליירה, על-שם האחוזה, הוא מבנה המגורים המרכזי של האחוזה. נמצא בחלקו הנמוך של הגן. הסגנון השולט בעיצוב החיצוני של המבנה הוא הסגנון הגותי. הארמון בנוי מחמש קומות – מרתף, קומת קרקע ושלוש קומות עליונות. במרתף היו חדרי המגורים של המשרתים, המטבח וחדרי אחסון. בקומת הקרקע נמצאים חדר האוכל, הסלון ועוד מספר חדרים קטנים. בקומה הראשונה היו חדרי השינה וחדרי ההלבשה של בני המשפחה, בקומה השנייה היו המשרד של מונטיירו וחדרי המגורים של המשרתות ובקומה השלישית היה חדר הגיהוץ.

שני החדרים המרשימים ביותר הם אלה בקומת הכניסה:

-חדר המלכים, בו מופיעים פורטרטים של 20 מלכים וארבע מלכות משושלת המלוכה הפורטוגזית, והסמלים של הערים בראגה, פורטו, קוימברה וליסבון. בעבר הוצג בחדר סמל משפחת מונטיירו, אך היום מוצג במקומו סמלה של העיר סינטרה.

-חדר הציד, אשר שימש כחדר האוכל של הארמון. במרכז החדר נמצאת אח גדולה, והחדר מעוטר בראשי חיות ובפסיפס מרשים המתאר סצנת ציד.

הקפלה

נמצאת בקרבת הארמון, מדובר במבנה קטן יחסית אך מהודר מאוד. הסגנון השולט בעיצוב החיצוני של הקפלה הוא הסגנון הנאו-מנואלני. מבפנים הקפלה עשירה בציורים שונים של מריה וישו וחלונות ויטראז'. בקומת המרתף שלה נמצאת קריפטה שמקושרת לארמון באמצעות מנהרה.

הבאר

בחלקו הגבוה של הגן נמצאת באר החניכה. מדובר במבנה בעומק 27 מטרים, שנראה כמו מגדל שנבנה בתוך האדמה, אליו ניתן לרדת באמצעות גרם מדרגות לולייני. הבאר מעולם לא שימשה כמקור מים של האחוזה, אלא הייתה בעלת משמעות טקסית. מספר המדרגות והרווח בין הקומות בתוך הבאר הם בעלי משמעות מיסטית בעולם קלפי הטארוט. מבנה הבאר סמלי גם הוא כמובן, ומייצג את נקודת המפגש בין הארץ והשמיים.

בביקורכם בקינטה תוכלו לשוטט בנחת בשבילים ולהתרשם מהמבנים הייחודיים הפזורים בגן, מהצמחייה השופעת ואף להיכנס למבנים השונים. חוויה מומלצת ביותר!

שעות פתיחה

המקום פתוח למבקרים בכל ימות השבוע.

אפריל-ספטמבר: 9:30-20:00 (כניסה אחרונה בשעה 19:00)

אוקטובר-מרץ: 9:30-18:00 (כניסה אחרונה בשעה 17:30)

מחירי כרטיס כניסה:

מבוגר – 6 אירו

ילד (6-17) – 4 אירו

פנסיונר – 4 אירו

ילדים עד גיל 5 ופנסיונרים מעל גיל 80 – ללא תשלום

הדרכה במקום:

בכניסה לאתר תקבלו מפה בעזרתה תוכלו לנווט את דרככם ברחבי הגן ובין המבנים.

ניתן לשכור מכשירי שמע בשבע שפות שונות בעלות 3 אירו למכשיר, ולהאזין בעזרתם להסברים ב-30 נקודות שונות ברחבי הגן.

הורידו מראש את אפליקציית Regaleira 4.0 ובעזרתה תוכלו לצאת לסיורים אינטראקטיביים קצרים המתמקדים בנושאים שונים (ארכיטקטורה, מיתולוגיה, גן-עדן וכו').

המידע המפורט לעיל נכון לשנת 2020, מומלץ להתעדכן באתר הרשמי של המקום על מנת לוודא כי המידע לא השתנה.

קינטה דה רגליירה - Quinta da Regaleira
קינטה דה רגליירה - Quinta da Regaleira
קינטה דה רגליירה - Quinta da Regaleira
קינטה דה רגליירה - Quinta da Regaleira
קינטה דה רגליירה - Quinta da Regaleira
קינטה דה רגליירה - Quinta da Regaleira