פארק אדוארדו השביעי בליסבון

פארק אדוארדו השביעי - Parque Edurado VII

הפארק ממוקם צפונית לשדרת ליברדד (Avenida da Liberdade) המפורסמת ומעל כיכר מרקש דה פומבל (Praça do Marques de Pombal). הפארק נחשב לפארק הציבורי הגדול ביותר בליסבון ומשתרע על כ-160 דונמים. הוא ממוקם על אחת משבע הגבעות של ליסבון, ועל כן מקנה לו תצפית ייחודית המשקיפה על העיר ועל נהר הטז'ו. 

השם המקורי של הפארק היה פארק החירות (Parque da Liberdade), אך שמו שונה לאחר ביקורו של המלך האנגלי אדוארדו ה-7 בליסבון, על מנת לחלוק לו כבוד ולחזק את הקשר בין המדינות.

למרות היותו צמוד לאחת הכיכרות הסואנות בעיר, הביקור בפארק שקט להפליא, והוא פיסת טבע ירוקה ומרעננת בעיר. ניתן למצוא שם סוגי עצים רבים, עצי נוי ועצי פרי כמו שזיפים ורימונים. במרכזו של הפארק שיחים המסודרים בצורות גיאומטריות מרשימות, גן קטן של פסלים ומספר מיצגים שונים. בפארק תתקלו במקומיים רבים שבאים להתאמן, לעשות פיקניק, או סתם לעשות סיבוב במרחבים הירוקים.

דברים מרכזיים לראות בפארק:

שלושת הבתים הירוקים

הבתים הוקמו בשנת 1930 ועוצבו ע"י האדריכל Raul Carapinha. הם שוכנים בצידו המזרחי של הפארק ומחולקים כך:

-הבית ראשון והשני נקראים הבתים החמים בשל היותם, ובהם מוצגים צמחים אקזוטיים, בין היתר סקולנטים וקקטוסים שונים.

-הבית השלישי והגדול ביותר נקרא הבית הירוק הקר, הוא אינו מחומם ומוצגים בו צמחים טרופיים, זני עצים גדולים וצמחים מתפתלים.

Carlos Lopes Pavilion

בצד המערבי של הפארק ממוקם מבנה מרשים מעוטר אריחים – פביליון לזכר האתלט והאלוף האולימפי הראשון של פורטוגל קרלוס לופז. במקור, הפביליון תוכנן כחלק מתצוגה שנערכה בריו דה ז'ניירו בשנת 1922 לציון 100 שנים לעצמאות ברזיל, וייעודו היה לסמל את התעשיות הפורטוגליות. בשנת 1929 המבנה פורק, נשלח על אונייה לליסבון וקיבל את מיקומו בפארק. באותה תקופה המבנה שימש לתחרויות ספורט שונות כמו אליפות העולם בהוקי רולר (בה זכתה פורטוגל), ונקרא פביליון הספורט. בשנת 1984 הוחלט לשנות את שם המבנה על שם קרלוס לופז, אשר זכה במדליית הזהב במרתון שנערך באולימפיאדה באותה שנה.

כיום הפביליון משמש כמקום לירידים, כנסים, תערוכות ותצוגות (יריד הספרים השנתי של ליסבון נערך שם), ומוצגים בו מעל 300 מיצגים הכוללים גביעים, מדליות, מדי ספורט, סרטונים ומידע על היסטוריית הספורט בפורטוגל. כמו כן, במרחב ממוקם אחד מחדרי הכושר היוקרתיים של העיר.

התצפית

מומלץ ביותר לטפס למעלה הפארק על מנת ליהנות מהתצפית על העיר. בצפון הפארק אף מתנוסס דגל פורטוגל הגדול ביותר בעולם.

למידע על תצפיות נוספות בעיר, לחצו כאן.

בסביבת הפארק בתי מלון רבים, חנויות, מסעדות ובתי קפה. תוכלו להגיע אל הפארק בקו הצהוב או הכחול של המטרו (תחנת Marques de Pombal) באוטובוס, מונית או בטיול רגלי ממרכז העיר, הכולל עליה בשדרת ליברדד המרשימה.

תהנו!