טיול יום מפורטו לבראגה וגימארייש

הגעתם עד לפורטו, ספגתם את הקסם שלה, אבל מתחשק לכם לטייל גם קצת מסביב? תוכלו להקדיש יום טיול בערים הסמוכות לפורטו. היום הקלאסי לטיול מפורטו יהיה ביקור בערים בראגה (Braga) וגימראייש (Guimarães). את יום הטיול ניתן להתחיל בעיר בראגה ולהמשיך לכיוון גימארייש, אך אם תרצו ניתן לבצע זאת גם בסדר הפוך. בכתבה הבאה גיבשנו לכם על קצה המזלג את אטרקציות החובה ליום טיול מחוץ לפורטו.

בראגה היא העיר החמישית בגודלה בפורטוגל ומתגוררים בה כ-170 אלף תושבים. היא נמצאת כ-55 ק״מ צפונית-מזרחית לעיר פורטו. רבים מכם אולי מכירים אותה בזכות קבוצת הכדורגל שלה, אך היא מפורסמת גם בזכות הכנסיות הרבות והמרשימות שלה, 86 במספר. ניתן לומר כי בראגה היא העיר הרוחנית של פורטוגל ובכל נקודה ברחבי העיר לא תוכלו להתעלם מפעמוני הכנסיות הרבים אשר ילוו את ביקורכם.

בראגה - Braga

אתרי החובה בבראגה:

כנסיית בום ז'זוש דה מונטה Bom Jesus de Monte

זהו האתר הכי מפורסם בבראגה והכנסייה הזו מהווה אתר עליה לרגל של המוני צליינים המטפסים את גרם המדרגות הרב על מנת לבקש מחילה. הכנסייה אינה שוכנת במרכז העיר אלא כ-5 ק״מ מזרחית לה, והיא נבנתה בסוף המאה ה-18 בהוראת הארכיבישוף של בראגה. לכנסייה 577 מדרגות בארוקיות מרשימות והיא מעוצבת בסגנון נאו-קלאסי. מראש הכנסייה מובטח לכם נוף יפיפה. אם אינכם רוצים לעלות רגלית את המדרגות ניתן לטפס ברכבל. כמו כן, אם הגעתם עם רכב, במעלה העלייה ניתן לעצור הן בנקודה התחתונה של המדרגות ולתת מבט כלפי מעלה, והן בנקודה העליונה, הסמוכה לכנסייה, ולתת מבט מטה.

כיכר הרפובליקה – הכיכר המרכזית

כל סיור בעיר בראגה יתחיל לרוב בכיכר הגדולה הזו. בכיכר זו בתי קפה רבים שנחמד לעשות בהם הפסקת קפה קצרה. נמליץ על שיטוט בין הרחובות הסמוכים לכיכר בהם תמצאו כנסיות רבות שיתרמו לאווירה אותה מציע המקום.

קתדרלת בראגה

קתדרלה עתיקה מאד שנבנתה בשנת 1070, אך שופצה עם השנים בעקבות נזקים שנגרמו לה על ידי המורים אשר שלטו בחצי האי האיברי. במקום תוכלו למצוא מגוון רחב של סגנונות אדריכלות. ביניהם; הבארוק, גותיקה, רומאנסקי, מנואלני ועוד.

כ-25 ק״מ דרומית-מזרחית לבראגה נמצאת העיר גימראייש בה מתגוררים כ-160 אלף תושבים. ממלכת פורטוגל נוצרה בגימראייש, שהייתה העיר הבירה הראשונה של פורטוגל ולה היסטוריה עשירה ומרשימה. המלך הראשון של פורטוגל, דום אפונסו הנריקש, נולד בה בשנת 1110 והשתמש בה גם כבסיס להתקפה נגד שלטון המורים ששלטו בפורטוגל. המרכז הלא גדול של העיר שמור מאד ורווי באתרים היסטוריים, אונסק״ו אף הכריזו על גימראייש כשייכת לרשימת נכסי העולם בשנת 2001.

גימארייש - Guimarães

אתרי החובה בגימראייש:

הרחובות העתיקים של גימראייש

רחוב סנטה מריה זהו הרחוב הראשון שנסלל בגימראייש והדרך המובילה למבצר. מומלץ להסתובב בו וברחובות המקבילים לו הקיימים עוד מימי הביניים ומקנים תחושה של אובדן הזמן.

 פאסו דוש דוקש Paço dos Duques

ארמון הדוכסים המרשים החל להבנות בשנת 1401 בהשראה צפון אירופאית על ידי הדוכס הראשון של בראגאנסה. את ההשפעה ניתן לראות ב-39 ארובות האבן שמהוות חלק מהארמון. בניית הארמון נפסקה לאחר זמן מה מאחר שמשפחת המלוכה העתיקה את מקום מגוריה לעיר ויזאו (Viseu). את הארמון הנטוש החליטו לשקם זמן רב לאחר תחילת בנייתו מה שהצריך מהארכיטקטים שעמלו על השיפוץ להיות בקיאים מאד ברוח התקופה של המאה ה-15 על מנת לשמור על האותנטיות עד כמה שניתן.

בהמשך, המבנה שימש גם את שלטונו של הרודן אנטוניו סלזאר והיום הוא מוזיאון מרשים עם ציורים ושטיחים רבים.

המבצר – Castelo de Guimarães

המבצר נבנה במאה ה-10 לספירה וסוברים כי זהו מקום הולדתו של המלך הראשון של פורטוגל דום אפונסו הנריקש. המבצר הוקם כצורך להגן על העיר המתפתחת, וממנו תוכלו ליהנות מנוף יפה על העיר.

את יום הטיול מומלץ לבצע ברכב אם כי ניתן גם לפצל את הטיול לשני חלקים ולהשתמש בתחבורה הציבורית;

ניתן לתפוס רכבת מפורטו לבראגה, נסיעה של כ-40 דקות מתחנת הרכבת Campanha. מאותה תחנה ניתן גם לתפוס רכבת לגימארייש, נסיעה של כשעה וחצי.

נציין כי אין זה אפשרי לעשות את הכל ביום אחד בתחבורה הציבורית, בשל הזמן שהרכבות לוקחות בין בראגה לגימארייש.
נשמח אם תשתפו אותנו וגולשים נוספים בחוויות הטיול שלכם בקבוצה 'פורטוגל זה פה' בפייסבוק.