סרלווש - מוזיאון לאומנות מודרנית, בפורטו

סביר להניח שהגעתם לפורטו בזכות המבנים ההיסטוריים המרשימים שלה, הנהר הקסום וסמטאות רובע ריביירה העתיק. חובבי האומנות שביניכם, או כל מי שמחפש את הפן המודרני של העיר, בוודאי ישמח לבקר במוזיאון סרלווש (Serralves) לאומנות מודרנית עכשווית.

קומפלקס המוזיאון מורכב משלושה חלקים: הווילה, הפארק והמוזיאון.

הווילה

הווילה נבנתה במהלך החצי הראשון של המאה ה-20, כבית מגורים פרטי עבור קרלוס אלברטו קברל, רוזן ויזלה השני, על השטח של בית הנופש הישן של משפחתו. בית הנופש נקרא Quinta do Lordelo, והוא נמצא ברחוב Serralves. כך קיבלו הווילה, ובהמשך המוזיאון, את שמם. מספר אדריכלים ומעצבים אירופאיים תרמו מהידע והכישרון שלהם לבניית הווילה, ועם סיום בנייתה היא נחשבה לדוגמת מופת לסגנון האר דקו בפורטוגל. בשנת 1996 המבנה הוכרז כמבנה בעל ערך ציבורי, ובהמשך הוכרז כמונומנט לאומי. בשנת 1987 המבנה נרכש על-ידי ממשלת פורטוגל לטובת שימוש עתידי כמוזיאון לאומנות מודרנית. כבר באותה שנה המבנה נפתח לקהל הרחב, ושימש להצגת תערוכות זמניות, עד לפתיחת המבנה החדש של המוזיאון. בשנת 2004 הווילה עברה חידוש ושחזור, וכיום הביקור בה מאפשר למבקר לחזור אחורה בזמן אל שנות ה-30 של המאה הקודמת, החל מהסגנון האדריכלי ועד הרהיטים.

הפארק

גם הפארק היה חלק מהשטח של בית הנופש של קרלוס אלברטו קברל, אך הוא היה קיים עוד לפני שהרוזן הורה על בניית הווילה. לאחר שהרוזן ביקר בתערוכת עיצוב בפריז בשנת 1925, הוא הזמין את האדריכל הצרפתי ז'אק גרבר (Jacques Gréber) לעצב עבורו את הפארק מחדש, בהתאם לסגנון אליו נחשף בתערוכה. סגנון האר דקו בא לידי ביטוי גם בעיצוב הפארק, בשילוב סגנון עיצוב גנים בצרפת במאות ה-16 וה-17 לספירה. האדריכל שמר גם על חלק מהאלמנטים שכבר היו קיימים בפארק, כמו האגם ומערכת ההשקיה. הצמחייה בפארק מרשימה במיוחד, ומכילה כ-8,000 עצים ושיחים, חלקם מקומיים וחלקם אקזוטיים, המייצגים מגוון של כ-230 זני צמחים שונים. כיום שטחו של הפארק הוא כ-180,000 מ"ר, גדול משמעותית מגודלו המקורי. במהלך הביקור בו תוכלו ליהנות מהצמחייה, האגם ופסלים מאוסף המוזיאון.

המוזיאון

תחילת דרכו של המוזיאון הייתה בהקמת קרן סרלווש בשנת 1989. הקרן קיבלה אחריות על אחזקת ווילת סרלווש והפארק שמחוצה לה. בשנת 1991 נבחר האדריכל הפורטוגזי אלוורו סיזה ויאיירה (Álvaro Siza Vieira) לעצב את בניין המוזיאון החדש. ויאיירה הוא יליד מטוזיניוש, עיר הממוקמת ליד פורטו. רוב עבודותיו נמצאות בפורטוגל, ובשנת 1992 הוא זכה בפרס פריצקר היוקרתי, בזכות עבודתו ברובע ההיסטורי של ליסבון. בניית המוזיאון החלה בשנת 1996 והוא נחנך בשנת 1999 עם תערוכה בשם Circa 1968. כיום, סרלווש נחשב למוזיאון לאומנות עכשווית המוביל בפורטוגל, ומטרתו היא לקדם את החשיפה וההערכה של תרבות ואומנות עכשווית בקרב הקהל הרחב, באמצעות הצגת עבודות של האמנים המובילים בתחום כיום. המוזיאון מציג תערוכות קבועות מאוסף המוזיאון, תערוכות מתחלפות בנושאים שונים, פעילויות חינוכיות שונות ואפילו ניתן לערוך במקום מסיבות יום הולדת לילדים!

כמו כן, בכל שנה המוזיאון עורך פסטיבל ייחודי שנקרא Serralves em Festa. הפסטיבל הוא חגיגה של אמנות מודרנית עכשווית בתחומים שונים, מהגדולים באירופה. תכנית הפסטיבל כוללת הופעות מוזיקה, תיאטרון, מחול מודרני, הקרנת סרטים, דוכני אוכל ועוד. הכניסה למתחמים השונים של המוזיאון בימי הפסטיבל חינם! הפסטיבל מתפרס על פני מספר ימים בשבוע האחרון של מאי ו/או השבוע הראשון של יוני, והוא מתאים לכל המשפחה. אם אתם עומדים לבקר בפורטו בתקופה זו, אנו ממליצים בחום לשלב את הפסטיבל בתכנית הביקור שלכם.

שעות פתיחה:

אפריל-ספטמבר

בימי שני-שישי – 10:00-19:00

בימי שבת, ראשון וחגים – 10:00-20:00

אוקטובר-מרץ

בימי שני-שישי – 10:00-18:00

בימי שבת, ראשון וחגים – 10:00-19:00

עלויות כניסה:

מבוגר (18 ומעלה) – 10 אירו

נוער (13-18) ופנסיונרים (65 ומעלה) – 5 אירו

ילד (12 ומטה) – חינם

*בכל יום ראשון הראשון בחודש – הכניסה חינם בין השעות 10:00-13:00.

* לפני ההגעה מומלץ לבדוק באתר המוזיאון, ייתכנו תאריכים ספציפיים בהם חלק ממתחמי המוזיאון יהיו סגורים.

כיצד מגיעים:

נוסעים במטרו עד תחנת Casa da Música (כל הקווים חוץ מקו D הצהוב), צועדים כמה מטרים לכיכר Boavista ומשם לוקחים אוטובוס מספר 201/203/502/504 (ניתן להיעזר בשלט שנמצא מחוץ לתחנת המטרו ומסביר על מיקום תחנת האוטובוס השונות).

ניתן להגיע גם ברכב – במקום יש חניון חינמי.

סרלווש - מוזיאון לאמנות מודרנית בפורטו - Serralves museum
סרלווש - מוזיאון לאמנות מודרנית בפורטו - Serralves museum
סרלווש - מוזיאון לאמנות מודרנית בפורטו - Serralves museum
סרלווש - מוזיאון לאמנות מודרנית בפורטו - Serralves museum