בית המוזיקה בפורטו – קאסה דה מוסיקה בפורטו

שיתוף הכתבה
דף הבית / המלצות למטייל / בית המוזיקה בפורטו – קאסה דה מוסיקה בפורטו

בית המוזיקה בפורטו – קאסה דה מוסיקה בפורטו

בית המוזיקה (Casa da música) הוא היכל התרבות והמוזיקה המרכזי של פורטו. הוא נבנה בהחלטת משרד התרבות הפורטוגלי ומשמש כביתן של קרן “בית המוזיקה” ושל שלוש תזמורות – התזמורת הלאומית של פורטו, תזמורת הבארוק ואנסמבל רמיקס.

קאסה דה מוסיקה פורטו - Casa da música

הוחלט לבנות את בית המוזיקה בשנת 1998, כאשר פורטו הוכרזה כאחת מתוך שתי הערים שיוכרו כ”בירות תרבות” של האיחוד האירופאי לשנת 2001 (לצד העיר רוטרדאם שבהולנד). “בירת תרבות” היא עיר שנבחרת על-ידי האיחוד האירופאי ומחזיקה בתואר למשך שנה קלנדרית אחת, במהלכה מתקיימים בעיר אירועי תרבות רבים. הכרה כ”בירת תרבות” הינה הזדמנות עבור ערים אלה לעבור “מתיחת פנים”, ולהשקיע בהתחדשות עירונית לקראת האירועים התרבותיים הרבים שיארחו. הדבר תורם רבות להתפתחות החברתית והכלכלית של העיר, גם בטווח הרחוק.  

רוצים ליהנות מהנחות בסיורים? בואו לקרוא על החבילות שלנו >>

במרץ 1999 הוחלט על המקום בו יוקם בית המוזיקה; נבדקו מספר אפשרויות, ולבסוף הוחלט לבנות אותו היכן שעמד מסוף החשמלית (tram) שנמצא בשכונת Boavista שבפורטו. מסוף החשמלית היה בשלבים מתקדמים של פירוק, והערך ההיסטורי שלו נחשב פחות לעומת ערכו של המבנה האייקוני החדש שתוכנן להיבנות במקומו. כשהפרויקט יצא לדרך נפתח מכרז לבחירת האדריכל שיתכנן את בית המוזיקה. יזמי הפרויקט פנו אל 26 אדריכלים כדי שיגישו הצעה למכרז, מתוכם 11 אדריכלים פורטוגזיים ו-15 זרים. לאדריכלים ניתן זמן קצר להגשת ההצעות – חצי שנה בלבד, מה שגרם לכך שרבים מהאדריכלים שאליהם פנו כלל לא השתתפו במכרז. לסיבוב השני של המכרז עלו שבעה אדריכלים, כולם זרים, אשר הצטמצמו לשלושה בשלב האחרון. האדריכל שזכה במכרז הוא רם קולהאס (Rem Koolhaas), יליד הולנד, וזכייתו עוררה מחלוקת בשל היותו זר ולא פורטוגזי. קולהאס תכנן מבנים רבים באירופה, ארה”ב ואסיה ובשנת 2000 זכה בפרס פריצקר לאדריכלות.

בתכנון בית המוזיקה התבסס קולהאס על תכנית של בית שאותו עיצב בעבר, והמבנה עוצב כך שיעורר תחושת מסתוריות שתעורר את החושים בקרב המבקרים בו, לפני הכניסה למבנה ועד היציאה ממנו. צורתו החיצונית של המבנה היא פאון א-סימטרי, והוא מכוסה בלוחות בטון לבנים ביניהם ממוקמים חלונות זכוכית. רחבת הכניסה אל הבניין מרוצפת בשיש צהבהב. הבנייה נמשכה כארבע שנים ועלתה כ-100 מיליון אירו.

במבנה ישנם שני אולמות מופעים מרכזיים, וכן מספר חללים נוספים שיכולים לשמש לאירועי מוזיקה, תרבות וחינוך. האולם המרכזי נקרא אולם סוג’יה (על-שם גיליירמינה סוג’יה, צ’לנית ילידת פורטו), והוא יכול להכיל 1,238 צופים. ייחודו של האולם הוא בכך שחלק מהחלונות בו הם חלונות חיצוניים של המבנה, דבר שמאפשר כניסת אור טבעי מבחוץ, והוא אולם הקונצרטים היחיד בעולם בו הנגנים יכולים לקרוא תווים ולנגן בהסתמך על אור טבעי בלבד.

קאסה דה מוסיקה פורטו - Casa da música

אולם המופעים השני, שנקרא בפשטות אולם 2, יכול להכיל 300 צופים בישיבה ועד 650 צופים בעמידה. האולם הוא רב-תכליתי וניתן לשנות את צורת הארגון שלו בהתאם לאירוע שמתקיים בו, החל מסידור הכיסאות ועד צורת הבמה. מלבד החללים השונים שמשמשים לייעודו המרכזי של המבנה, תוכלו למצוא בבית המוזיקה גם מסעדה, בית קפה וטרקלין VIP (שקירותיו מקושטים בעבודות האריחים המפורסמות של פורטוגל, האזולז’וש).

אתם מוזמנים להתרשם מבית המוזיקה בעצמכם! במקום מציעים שני סיורים מודרכים ביום (בשעה 11:00 ובשעה 16:00). הסיור נערך באנגלית ואורך כשעה, במהלכו מבקרים בחללים השונים במבנה (בהתאם ללוח המופעים באותו יום). לא ניתן להיכנס אל האולמות השונים שלא במסגרת הסיור. עלות הסיור היא 12 אירו למבוגר, 5 אירו לגילאי 13-18, וילדים עד גיל 12 נכנסים ללא תשלום בליווי מבוגר.

כרטיסים למופעים השונים ניתן לרכוש דרך אתר האינטרנט של בית המוזיקה, או בקופות הכרטיסים במקום (שעות פעילות בימי שני-שבת: 9:30-19:00 ובימי ראשון: 9:30-18:00). מפעם לפעם ישנם מופעים בחינם, שווה לבדוק (:

במקום יש חניון תת-קרקעי בתשלום וניתן להגיע גם באמצעות המטרו – תחנת Casa da Música אליה מגיעים כל הקווים חוץ מהקו הצהוב (D).

*המידע המפורט בכתבה נכון לשנת 2023. יתכנו שינויים במידע הכתוב ועל כן מומלץ להתעדכן באתר הרשמי.

 
 
 
 

לקריאה נוספת