האוניברסיטה של קוימברה

שיתוף הכתבה
דף הבית / המלצות למטייל / האוניברסיטה של קוימברה

האוניברסיטה של קוימברה

האוניברסיטה של קוימברה (Universidade de Coimbra) היא בגדר אטרקציית חובה בפורטוגל. מדובר באחת מהאוניברסיטאות העתיקות ביותר בחצי האי האיברי ובאירופה בכלל. האוניברסיטה ממוקמת באזור העתיק ביותר בקוימברה המאופיין בבנייה לגובה. מהמיקום היפיפייה במעלה הגבעה נשקף נוף עוצר נשימה של העיר ושל נהר מונדגו החוצה אותה.

אוניברסיטת קוימברה - Universidade de Coimbra

אז מה כל כך מיוחד באוניברסיטה של קוימברה?

היא נוסדה בשנת 1290, במקור בליסבון, אך כבר בשנת 1308 הועברה לקוימברה מסיבות פוליטיות. מאז, במהלך השנים היא הועברה שוב ושוב בין שתי הערים עד שהתמקמה סופית בקוימברה בשנת 1537 תחת שלטונו של המלך ז’ואאו השלישי. בשנת 2013 האוניברסיטה הוכרה על ידי אונסק”ו כאתר מורשת עולמי, והיא אחת מחמש האוניברסיטאות בעולם המחזיקות בתואר זה! באוניברסיטה קיימות פקולטות ותחומי לימוד ומחקר רבים בכמעט כל תחום, והיא חולקת תכניות לימוד משותפות עם אוניברסיטאות מהטובות בעולם. אפילו סלזאר, הרודן המפורסם של פורטוגל, הוא בוגר האוניברסיטה של קוימברה.

בואו להתרשם מרשימת הסיורים שלנו >>

הארכיטקטורה במתחם האוניברסיטה

אם תגיעו לבקר במקום אתם תראו שהאוניברסיטה מורכבת ממתחם גדול ומרשים ביופיו. במרכזו חצר רחבה המשקיפה על הנוף היפיפייה של העיר וסביבה אטרקציות רבות, כגון: ספרייה מרשימה ועתיקה, הארמון המלכותי ובו חדרים של מלכי פורטוגל לשעבר, מוזיאונים רבים, כנסיית סן מיגל (Saint Michael’s Chapel), מכללה על שם ישו, מגדל האוניברסיטה ועוד. כל המתחם של האוניברסיטה היה משכנו של המלך באותה תקופה. הוא החליט לייעד את החלל לטובת האוניברסיטה, ועל כן הביקור במקום יחשוף אתכם להיסטוריה על גבי היסטוריה. המבנה המרכזי אשר משמש כחלל לטקסים ובחינות היה אזור חדרי המלוכה. הכנסייה והמגדל נותרו כפי שהיו בארמון. 

גולת הכותרת במתחם היא הספרייה מהמאה ה-18 הנקראת – Biblioteca Joanina (או Baroque Library), על שם מלך פורטוגל באותה תקופה – ז’ואו החמישי. פסלו אגב, ניצב במרכז הרחבה הגדולה של האוניברסיטה. הספרייה מפורסמת בזכות סגנונה הבארוקי העתיק, עם ארכיון ספרים עצום ובנייה בארכיטקטורה מרהיבה מלווה בעיטורים עשירים וחפצים מכל העולם, לרבות סרי לנקה, ברזיל, דרום אמריקה ועוד. הספרייה בנויה משלוש קומות המציעות ספרים מהמאות ה-16 ועד ה-19 לספירה. בין הקומות ניתן לבקר גם בחורבות בית הסהר האקדמי שהיה במקום.

שם מפורסם נוסף שנקשר באוניברסיטה של קוימברה הוא לא אחר מאשר הארי פוטר! מי שיבקר בספרייה של האוניברסיטה יבחין בכך שהעיצוב שלה נתן השראה לעיצוב של הספרייה בהוגוורטס, בית הספר לקוסמים.

סמל בולט נוסף של המקום הוא מגדל האוניברסיטה המפורסם אשר נבנה במאה ה-18. ניתן לבקר במגדל ואם תבחרו לטפס רגלית עד למעלה תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה על הנוף.

 

לימודים ואווירה סטודנטיאלית

עשרות אלפי סטודנטים לומדים באוניברסיטה של קוימברה. בזמן הלימודים ובעיקר בסיום התואר, הם מפיחים בעיר אנרגיה ואווירה צעירות, שמחות ותוססות במסגרת טקסים מסורתיים אקדמיים הנקראים “Praxe” והם פסטיבלים של ממש. גם בזכותם, העיר מושכת אליה תיירים רבים מכל העולם. ואם כבר הזכרנו אותו קודם, שימו לב לדמיון בין התלבושת המסורתית של הסטודנטים באוניברסיטה ובין הבגדים שלובשים הארי פוטר וחבריו.

נתון מעניין נוסף הוא שכעשרה אחוזים מהסטודנטים אינם פורטוגלים, אך חלקם דוברי פורטוגזית ממדינות החולקות מסורת ארוכת שנים עם פורטוגל כדוגמת ברזיל. מגוון המדינות מהן מגיעים סטודנטים ללמוד באוניברסיטה הוא עצום, כ-90 מדינות! הסטודנטים באוניברסיטה של קוימברה גרים בבניינים קהילתיים הנקראים “רפובליקות” ועל קירותיהם מתנוססים שלטים עליהם כתוב בבירור – REPUBLICA . באמונתם המגורים הקהילתיים הם ניסיון חיים חשוב במהלך השגת התואר הנכסף.

סטודנטים באוניברסיטת קוימברה - Students in University of Coimbra

 

ומה חשוב להכיר לפני שאתם מגיעים? 

  • לביקור באוניברסיטה של קוימברה מומלץ להקדיש כשלוש שעות על מנת למצות את מגוון האטרקציות שיש למקום להציע.
  • עלות הכרטיס נעה סביב 12.5 אירו, כתלות במספר האטרקציות שבוחרים.
  • ההגעה לאוניברסיטה אפשרית ברגל (אם כי מצריך טיפוס), ברכב וישנו אוטובוס קטנטן ומקסים הנוסע ברחבי העיר אשר מגיע עד מעלה הגבעה. למגיעים ברכב, הרחובות המובילים אל האוניברסיטה צרים ומציאת חנייה זו משימה מאתגרת, לכן נמליץ לשקול לחנות לצד הנהר ומשם לטפס רגלית.
 
 
 
 

לקריאה נוספת