סאנטוש פופולארש – חגיגות סאו ז'ואו בפורטו

חגיגות חג סאו ז'ואו נחגגות בכל שנה בעיר פורטו, ובמספר יישובים נוספים בצפון פורטוגל. חג זה הוא חלק מחודש שלם של חגיגות לזכר שלושה קדושים בנצרות, אשר נקראים Santos Populares (הקדושים הפופולאריים). החגיגות מצוינות בתאריכים ובמקומות שונים בפורטוגל, לאורך כל חודש יוני: חגיגות סנטו אנטוניו שנחגגות בליסבון ב-12 ביוני, חגיגות פיטר (פדרו) הקדוש אשר נחגגות בסינטרה, אבורה ומספר ערים נוספות ב-29 ביוני, וחגיגות סאו ז'ואו שנחגגות בערב של ה-23 ביוני בפורטו.

ה-23 ביוני הוא הלילה הארוך בשנה, וזהו גם הערב בו מתקיימות אחת החגיגות הגדולות, השמחות והנוצצות בפורטוגל! ההכנות לחג מתחילות חודש וחצי מראש, כאשר לאט לאט העיר מתהדרת בקישוטים רבים וצבעוניים. לצד הקישוטים מוקמים עשרות במות, דוכני אוכל ומתקני שעשועים בשכונות שונות בעיר. סביב ערב החג עשרות אלפי אנשים נוהרים אל פורטו, ונהנים מערב שמתחיל בשעות אחר הצהריים ונמשך עד אור הבוקר. ה-24 ביוני הוא יום חופש בפורטוגל, ועל כן אנשים רבים יוצאים לחגוג בערב שכולו משפחתיות, מוזיקה, ריקודים, אוכל ואלכוהול!

בערב החג קורים אינספור דברים במקביל: עשרות במות בהן הופעות חיות של מוזיקה פורטוגזית מסורתית ואנשים רוקדים לצליליהן, די ג'יים מנגנים במסיבות רחוב עכשוויות, אלפי אנשים מסתובבים ברחובות העיר, שותים ואוכלים סרדינים (דוכני סרדינים על הגריל מצויים כמו פטריות אחרי הגשם). ילדים נהנים ממתקני שעשועים ודוכני צעצועים, אנשים מפריחים כדורים פורחים מוארים אל האוויר, ועוד ועוד ועוד. שיאו של הערב מגיע סביב השעה חצות, אז מתחיל מופע זיקוקים מרהיב מעל נהר הדוארו (בקרבת גשר דום לואיש ה-1).

מקורן של חגיגות סאו ז'ואו במאה ה-14, אז נהגו לערוך פסטיבל פגאני לכבוד אל השמש, בבקשה ליבול ושפע. רק מאוחר יותר במאה ה-19, הכנסייה הקתולית הפכה את החגיגות המסורתיות לזכרו של ז'ואו הקדוש.

אז מי היה הקדוש ז'ואו שלכבודו כל החגיגה?

הקדוש ז'ואו (בעברית – יוחנן הקדוש) היה אחד מ-12 השליחים של ישו, ועל פי המסורת הנוצרית – האהוב שבהם. 12 השליחים היו תלמידיו של ישו, שעל פי הנצרות נשלחו לאחר מותו להפיץ את תורתו ברחבי העולם. במסורת הנוצרית מיוחסים לקדוש ז'ואו מספר כתבים בברית החדשה: הבשורה על פי יוחנן, שלוש איגרות יוחנן וספר ההתגלות. 

מלבד החגיגות התוססות ברחבי העיר, סביב החג ישנן מספר מסורות: 

"הכאת" העוברים והשבים על הראש עם פטישי פלסטיק – פטישי הפלסטיק הרכים נמצאים בכל פינה, ואלפי האנשים שהולכים ברחובות מכים (ברכות :) ) את הראשים אחד של השני. אותו פטיש פלסטיק מפורסם הומצא במאה ה-20 על ידי בעלים של מפעל פלסטיק בפורטו. בעל המפעל לקח את הרעיון מכלי פלסטיק דומים אשר ראה באחת מנסיעותיו לחו"ל, ומטרתו הראשונית הייתה להוסיף צעצוע חדש לפס הייצור שלו. הפטיש נמכר בהצלחה גדולה במסיבות הסיום של הסטודנטים בפורטו, וכיום הוא חלק בלתי נפרד גם מחגיגות סאו ז'ואו.

קנייה ונתינת עציצים של עשבי תיבול – מנהג עשבי התיבול התחיל עוד בחגיגות הקדומות, בהן נקשרו לטקס פגאני על מנת לסייע לפוריות ולשפע. באותה תקופה אנשים היו תולים על דלתות הכניסה עשבי תיבול שונים, בהם כרישה וראשי שום.

מסורת זו נשמרה עד היום, אבל נהוגה קצת אחרת: סביב החג צצים ברחבי העיר דוכנים רבים אשר מוכרים עציצי Manjericão – צמח תבלין ריחני ממשפחת הבזיליקום. נהוג לקנות עציץ כזה הביתה, וגם לתת אותו כמתנה לחברים ובני משפחה. לעציץ מוסיפים פתקית קטנה, שלרוב כתוב בה שיר או ברכה להצלחה, שפע או פוריות.

החוויה האישית שלי מחגיגות סאו ז'ואו הייתה קסומה לחלוטין. בזמן שהתהלכתי ברחובותיה העתיקים של העיר, לא יכולתי שלא לשים לב לאווירה האופטימית והחגיגית באוויר, ולהידבק בה בעצמי. אנשים מכל הגילאים לוקחים חלק בחגיגות: מבוגרים יושבים מחוץ לבתיהם, לוגמים יין ומחייכים אל העוברים והשבים. זוגות רוקדים לצלילי מוזיקה מסורתית, ילדים יושבים על כתפי הוריהם, מחזיקים את פטיש הפלסטיק ונהנים להכות עוברי אורח בראשם, צחוקם המתגלגל נשמע בכל פינה. נערים ונערות מסתובבים, שותים ורוקדים... מה צריך יותר מזה לערב שכולו כיף נטול דאגות?

את כל הטוב הזה עוטפת אווירת שמחה טהורה ותמימות מקסימה, שניתן למצוא רק בפורטוגל.

אז למה אתם מחכים?

מאת: יסמין