וילה נובה דה גאיה - יקבי יינות הפורט

אם ידעתם ואם לא, בעודכם מבקרים בפורטו ונהנים מנופיו המרהיב של נהר הדוארו, אתם למעשה מביטים על עיר אחרת לגמרי מצדו השני של הנהר. העיר וילה נובה גאיה (Vila Nova de Gaia) שוכנת מדרום לפורטו, מעברו השני של נהר הדוארו, והיא הוקמה על ידי האימפריה הרומית ששלטה בפורטוגל מאות שנים, ובאותה תקופה נקראה Cale. במאה השמינית לספירה, המורים פלשו לפורטוגל ותושבי גאיה נטשו את האזור. רק במאה ה-11 לאחר שהמורים עזבו את צפון פורטוגל, העיר יושבה מחדש, וכך זכתה לשמה החדש: Vila Nova de Gaia (העיר החדשה של גאיה). קרבתה לעיר המרכזית והחשובה פורטו הפכה את גאיה לחלק בלתי נפרד מתעשיית יין הפורט, אשר כיום נחשב לאחד מהמוצרים המיוצאים ביותר בפורטוגל.

יין הפורט הנו יין קינוח מתקתק וחזק, אשר מיוצר בעמק הדוארו – אזור הררי הממוקם מזרחית מפורטו וגאיה. אם תבקרו בעמק הדוארו תוכלו לחזות במראה היפהפה של הנהר הזורם לצד כרמי הענבים, אשר בשל אופיו ההררי של האזור גדלים בצורת טרסות מעוגלות. היין מיוצר ביקבים בעמק, ומתיישן במרתפי היין (wine cellars) בגאיה. 

ישנן שתי סיבות מרכזיות שמרתפי היין ממוקמים בגאיה: בשל קרבתה של העיר לציר הימי לאוקיינוס האטלנטי, משם נשלחו היינות לייצוא באמצעות אוניות, ומזג האוויר הקריר בעיר, המהווה תנאים טובים יותר ליישון היין. מזג האוויר בעיר נמוך בכ-5 מעלות בממוצע מבעמק הדוארו, ובכ-2 מעלות בממוצע מהעיר פורטו. זאת בשל מיקומה הגיאוגרפי החשוף לרוח הקרירה מהאוקיינוס, בשילוב עם זווית זריחת השמש מעליה, אשר מותירה חלקים רבים מהעיר בצל.

כפי שאתם מבינים, האטרקציה המרכזית בגאיה היא ביקור במרתפי היין, אשר רובם מציעים מרכז מבקרים וחנות. סיור במרכזי המבקרים מספק מידע על היקב, על אופיו של היין ותהליך הייצור שלו, תהליך היישון וכמובן טעימות של סוגי יין פורט שונים.

אתם מוזמנים להצטרף לסיור הטעימות בפורטו, בו ניקח אתכם לביקור ביקב מן המפורסמים ונחשוף אתכם לעוד סוגי יינות רבים ומפתיעים מהסביבה.

אז איך זה עובד עצמאית?

אופי ועלות הסיורים משתנים בין היקבים, אז ליקטנו עבורכם מספר המלצות:

אופליי Offley

ביקב אופליי תוכלו להשתתף בסיור מודרך באנגלית בן כחצי שעה. הסיור עובר דרך מרתפי היין, חביות היישון וחדרים נוספים, ומלווה בהסברים על תהליך הייצור והיישון של היין. בסוף הסיור תיהנו מטעימות של שני סוגי יין פורט.

עלות הסיור: 6 אירו.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע, בין השעות 10:00-12:30 ו-14:00-18:00.

*שעות הפתיחה בעונת החורף משתנות מעט, יש להתעדכן באתר היקב.

כתובת: Rua do Choupelo 54, Vila Nova de Gaia

טיילורס Taylor's

יקב טיילורס מציע סיור שמע עצמאי. הסיור עובר דרך מוזיאון גדול ומסועף, שם תמצאו הסברים מעמיקים על תהליך ייצור היין, ייחוד האזור בו גדלים הענבים, על ההיסטוריה של היקב ועוד. הסיור עובר בין תחנות ממוספרות, וניתן לשמוע באוזניות את ההסבר לפי מספר התחנה. האופי העצמאי של הסיור נותן הזדמנות לטייל בנחת בין התחנות השונות, ולהעמיק בהסברים השונים בקצב שמתאים לכם. סיור נמשך כשעה בקירוב. 

בסוף הסיור תוכלו ליהנות מטעימות של שני סוגי יין פורט, בגינה הקסומה והמטופחת של היקב.

עלות הסיור: 12 אירו.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע, בין השעות 10:00-19:30. כניסה אחרונה ליקב מתאפשרת עד השעה 18:00.

*שעות הפתיחה בעונת החורף משתנות מעט, יש להתעדכן באתר היקב.

כתובת: Rua do Choupelo 250, Vila Nova de Gaia

גרהאמס Graham's

על מנת להשתתף בסיור מודרך ביקב זה יש להזמין סיור מראש. ניתן להזמין סיור דרך אתר האינטרנט של היקב או בטלפון. הסיור כולל סיור מעמיק ברחבי היקב, וטעימות של שני סוגי יין פורט בחדר הטעימות היוקרתי שלו.

עלות הסיור: 12 אירו.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע, בין השעות 9:30-18:00. כניסה אחרונה ליקב מתאפשרת עד השעה 17:30.

*שעות הפתיחה בעונת החורף משתנות מעט, יש להתעדכן באתר היקב.

כתובת: Rua Rei Ramiro 281, Vila Nova de Gaia

קאלם  Cálem

ביקב קאלם תוכלו להשתתף בסיור מודרך באורך של כשעה וחצי. הסיור עובר דרך מוזיאון, מרתפי היין, וכולל טעימות פורט בסופו.

עלות הסיור: 10 אירו.

ניתן להשתתף בסיור מודרך ומופע פאדו בסופו, בעלות של 21 אירו.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע, בין השעות 10:00-19:00.

כתובת: Avenida Diogo Leite 344, Vila Nova de Gaia

סאנדמן Sandmen

ביקב זה ניתן להשתתף בסיור מודרך, העובר דרך מרתפי היין וחדר הטעימות.

עלות הסיור: 10 אירו.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע, בין השעות 9:30-12:30 ו- 14:00-17:30.

*שעות הפתיחה בעונת החורף משתנות מעט, יש להתעדכן באתר היקב.

כתובת: Largo Miguel Bombarda 3, Vila Nova de Gaia


ואיך אתם מגיעים לגאיה?

הדרך הפשוטה ביותר להגיע מפורטו לגאיה היא חציית הגשר המפורסם והמרכזי שמחבר בין שתי הערים: גשר דום לואיש ה-1 (Ponte dom Luís I). גשר זה הוא אחד מששת הגשרים אשר מחברים בין שתי הערים, והוא מחבר את מרכז פורטו לטיילת של גאיה (Cais de Gaia). חציית הגשר במפלסו התחתון תביא אתכם היישר לטיילת בגאיה, שם ממוקמים מרתפי היין. הגשר מורכב משני מפלסים, בשניהם ניתן ללכת רגלית. במפלס העליון עוברת גם רכבת המטרו, ובמפלס התחתון ישנו מעבר לרכבים.


מלבד ביקור במרתפי היין, ניתן ליהנות בגאיה ממספר דברים נוספים:

נסיעה ברכבל

הנסיעה ברכבל מתחילה במעלה הגבעה, קרוב למפלס העליון של גשר דום לואיש ה-1. הנסיעה כוללת שיוט קליל בשמי פורטו וגאיה, ומספקת נוף מרהיב על שתי הערים והנהר. הנסיעה מסתיימת בטיילת של גאיה, ובתומה ניתן ליהנות משובר טעימות של יין פורט באחד מהיקבים אשר כלול בכרטיס הנסיעה. אורך הנסיעה כ-5 דקות בקירוב.

שעות פעילות:

כל ימות השבוע, בין השעות 10:00-19:00.

עלות כרטיס:

הלוך: מבוגר - 6 אירו. ילד - 3 אירו.

הלוך וחזור: מבוגר - 9 אירו. ילד - 4.5 אירו.

כתובת: Calçada da Serra, 143 Vila Nova de Gaia

מנזר סרה דה פילאר (Mosteiro da Serra de Pilar)

מנזר זה נבנה במאה ה-16 לספירה, והוא כולל מספר מבנים שונים; החלק המעוגל – שם שוכנת אחת משלושת הכנסיות היחידות בפורטוגל שנבנו בצורה מעוגלת. החלק המוארך – אשר כיום הוא בבעלות צבא פורטוגל, ומוזיאון קטן שם ניתן לקבל מידע נוסף על המנזר. המנזר הוא אחת מנקודות התצפית היפות ביותר על פורטו, ולאחר רדת החשיכה המבנה מואר ומרהיב אף יותר.

המוזיאון פתוח כל ימות השבוע מלבד ימי שני, בין השעות 10:00-18:30.

עלות כניסה: 1 אירו, או 3 אירו אם רוצים לעלות למרפסת במעלה הכיפה המעוגלת של הכנסייה, משם ניתן לצפות בנוף.

כתובת: Largo de Aviz, Vila Nova de Gaia

גינת מורו (Jardim do Morro)

 גינה הממוקמת בסוף המפלס העליון של גשר דום לואיש ה-1, בצד של גאיה. בגינה תמצאו דקלים ופיסת דשא חביבה, והנוף הנשקף ממנה הוא בהחלט הדובדבן שבקצפת. מהגינה נשקף נוף עוצר נשימה על העיר פורטו ובתיה הצבעוניים, הריביירה ונהר הדוארו. מומלץ להגיע לפינה קסומה הזו בשעות הערב וליהנות מהשקיעה.

נהר הדוארו
נהר הדוארו
יקב
יקב
כוסות יין
כוסות יין