עמק הדורו

שיתוף הכתבה

עמק הדורו

עמק הדורו בפורטוגל נחשב לאחד מאזורי היין היפים והעתיקים בעולם, אזור בו מייצרים יין במשך כ-2000 שנים, והוא כמובן מקום הולדתו של יין הפורט המפורסם. העמק ממוקם מזרחית לעיר פורטו, וסובב סביב נהר הדורו כמובן. ייחודו של יין הפורט טמון באופיו המיוחד של היין, בשילוב עם תנאי השטח המורכבים שבהם גדלים הענבים. גפני היין ממוקמים על שטח הררי, ועל כן הם מסודרים בצורה ייחודית שיוצרת טרסות על פני הגבעות השונות.

עמק הדורו - Douro valley

כשני שליש מאזור הכרמים נטוע על מדרונות עם שיפוע של למעלה מ-30 אחוזים! בנוסף, הגפנים גדלים על אדמת העמק רוויית סלעי הגרניט והצפחה. אזור גידול היין מוגן מפני רוחות אטלנטיות על ידי הרי ה-Marão ו-Montemuro ויש בו אקלים קיצוני עם קיץ חם ויבש וחורף קר מאוד. תנאי השטח ומזג האוויר באזור, הפכו את הדורו לאזור היחיד בו אפשר לייצר את יין הפורט. העניין הזה אף הוסדר בחוק שעוגן בשנת 1756, והפך את עמק הדורו לאזור ייצור היין הראשון בעולם שעוגן וסומן באופן חוקי. בשנת 2001 עמק הדורו הוכרז גם כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו.

רוצים ליהנות מהנחות בסיורים? בואו לקרוא על החבילות שלנו >>

אז מה תוכלו לראות בטיול לעמק הדורו?

בהנחה שיצאתם למסלול מכיוונה של פורטו, נמליץ להתחיל עם עצירה בדרך בעיירה העונה לשם אמרנטה (Amarante). מכיוון שהנסיעה מפורטו לעמק הדוארו אורכת כשעה וחצי, נחמד לעצור לקפה קליל בעיירה הנעימה הזו. שם תוכלו ליהנות ממראה הנהר הקטן לצד כנסייה מקומית. כמו בכל העיירות הקטנות, גם לאמרנטה יש את הקדוש המקומי שלה – הקדוש גונסאלו, אשר היה נזיר מקומי שהיה ידוע כמחתן רווקות. אתם צריכים להכיר את המידע הזה, מכיוון שאם תבקרו שם, אתם תתקלו במאפיות במאפים בצורות פאליות, אשר אמורים לקדם הולדה ברוח פועלו של הקדוש (:

כרם בעמק הדורו - Vineyard in the Douro valley

משם תוכלו להמשיך עם נסיעה לעבר העמק ב”דרך היין”, דרך יפייפיה בה רואים את הגפנים על הטרסות, הרים, גבעות, צמחייה עשירה, ולצד כל אלו, נהר הדורו הנהדר. דרך זו היא בעצם הדרך שמובילה אל הכפר פיניאו (Pinhão), כפר השוכן בלב העמק. הדרך היא צרה ודו סטרית שמתפתלת לאורך הנהר עד לכניסה אל הכפר. הכפר עצמו קטן ופשוט, ניתן לעשות בו סיבוב ולהיכנס לראות את תחנת הרכבת, שם תמצאו עבודת אריחים מקסימה. ניתן גם לצאת מפיניאו לשיט של שעה בנהר.

נהר הדורו - Douro river

סמוך לפיניאו שוכנת נקודת הגשרים המפורסמת “פסו דה רגואה” (Peso da Régua). רבים אוהבים לעבור שם לטובת תמונת הגשרים הידועה. במקום ממקומות מספר מסעדות ונחמד לסעוד שם בצהריים. גם מנקודה זו ניתן לצאת לשיט של כשעתיים בנהר.

לאחר החלק הזה, תוכלו להמשיך לביקור בעיר למגו (Lamego). למגו ידועה בעיקר בזכות המרכז ההיסטורי שלה, בו ממוקמת “כנסיית הדמעות” המפורסמת. אותה כנסייה הוקמה על ידי המלך הראשון של פורטוגל, עשר שנים לפני הכרזתו כמלך. עם ההכרזה, המקום הפך לאחד המקומות הקדושים בפורטוגל, והיום רבים נוהרים להתרשם מהכנסייה בעלת המדרגות הרבות. אם אתם אמיצים, תצאו לטיפוס של כ-600 מדרגות ותוכלו ליהנות מהנוף המרהיב הנשקף ממנה.

ובכלל, ברחבי העמק תוכלו למצוא עשרות חוות לייצור יין, שנקראות קינטות (Quintas). רבות מן הקינטות מציעות סיורים וטעימות ביקב, שם תוכלו להרחיב את הידע על יין הפורט ותהליך הייצור הייחודי שלו. ישנן קינטות גדולות ומודרניות, וישנן קטנות ומשפחתיות, בהן עדיין דורכים את הענבים בצורה המסורתית, עם הרגליים!

ניתן גם ללון בעמק הדורו. חוות יין רבות מציעות מקומות לינה ברמות שונות, בין נופיו הציוריים והרומנטיים של העמק.

מספר קינטות מומלצות:

Quinta da Pacheca

יקב משפחתי קסום המתפרש על שטח של כ-200 דונם של נוף מרהיב. עוד מהכניסה למקום תוכלו ליהנות מאווירה מיוחדת של גפנים קסומים. המקום מציע סיור וטעימות בן כשעה.

Quinta da Roeda

קינטה ידועה ומוכרת באזור העמק, השייכת למשפחת היקבים של Croft. מלבד טעימות היין המשובח, ניתן ליהנות במקום גם משמן זית איכותי. המקום מציע סיורים מודרכים במספר שפות.

Sandmen

את השם הזה ודאי כבר שמעתם; היקב של סאנדמן ידוע ומוכר, אך על אף היותו גדול ומפורסם – הסיור בו מוצלח ונעים. גם בתומו תוכלו ליהנות מטעימות המשקיפות לעבר הנהר.

Quinta do Panascal

היקב המבודד הזה מציע סיור עצמאי עם אזניות שמע בין כרמיו. החוויה היא ייחודית ושונה, אשר כמובן שגם בתומה תזכו לטעימות.

המלצות נוספות ליקבים בעמק הדורו תוכלו למצוא כאן

ועל מנת שתדעו למה אתם נכנסים…

יין הפורט הוא יין מתקתק וחזק, המוגש לרוב כיין קינוח בסוף הארוחה. הפורט הוא יין מחוזק, המתחיל את תהליך הייצור כיין רגיל, ואז מתווסף לו אלכוהול ענבים או ברנדי. לרוב נעשה שימוש בברנדי, שעוצר את תהליך התסיסה וכך רמת הסוכר הגבוהה ביין נשמרת. כמו כן, הברנדי נותן תוספת משמעותית מבחינת אחוזי האלכוהול, וכך נוצר יין מתוק וחזק, שאחוזי האלכוהול בו נעים בין 19 ל-22 אחוזים. באופן מסורתי יין הפורט הוא אדום, אך כיום ישנם גם פורט לבן ורוזה.

לא ניתן לספר על יין הפורט מבלי להתייחס לאנגלים, אשר לקחו חלק משמעותי בהתהוות טעמו המיוחד של היין. למעשה עד היום, רבים מבעלי היקבים בעמק הדורו הם אנגלים, וניתן לראות את השמות האנגליים של רבים מהיקבים באזור.

הכל התחיל בברית שנחתמה בין אנגליה לפורטוגל במאה ה-14 לספירה, במסגרתה כל מדינה נתנה לסוחרים של האחרת זכות להתגורר בשטחה, ולסחור בתנאים שווים עם תושביה. קשרי מסחר חזקים ופעילים התפתחו בין שתי המדינות, וסוחרים אנגלים רבים התיישבו בפורטוגל. מספר שנים לאחר מכן, אנגליה הסתכסכה עם צרפת, אשר הייתה ספקית יין מרכזית לאנגלים. הצרפתים הטילו מסים כבדים על ייצוא היינות לאנגליה, ולכן האנגלים התחילו לחפש מקורות אספקת יין חלופיים. ההזדמנות נלקחה במהירות על ידי הסוחרים האנגלים, שהחלו לרכז את מאמציהם בעסקי היין הגדלים בפורטוגל. הסוחרים הבינו שהיינות הקלים והחריפים שיוצרו עד אותה תקופה בפורטוגל לא היו לטעמם של הצרכנים האנגלים, ולכן החלו לחפש יינות חזקים ובעלי גוף מלא יותר, העשויים מענבים שגדלים על גבעותיו התלולות של עמק הדורו. העברת היין מפורטוגל לאנגליה לקחה זמן רב, וכללה העברת יינות בחביות על סירות לאורך נהר הדורו עד לעיר פורטו, ומשם לאנגליה דרך האוקיינוס האטלנטי. רבים מהיינות לא שרדו את המסע הארוך והקשה עד לאנגליה, ולכן האנגלים חשבו להוסיף אלכוהול ליין, על מנת שיישמר טוב יותר. כך מסורת הוספת הברנדי ליין הפורט השתמרה, וכיום תוספת הברנדי היא חלק בלתי נפרד מייחודו וטעמו.

תוכלו לקרוא עוד על היין המיוחד ממש כאן.

דרכי הגעה אל עמק הדורו:

  • רכב – ניתן לצאת ברכב מהעיר פורטו, ולהגיע לעמק לאחר נסיעה של כשעה וחצי. עם רכב ניתן לנוע בחופשיות ברחבי העמק, ולבקר בחוות השונות.
  • רכבת – ישנה רכבת היוצאת מפורטו ומגיעה עד פיניאו, אורך הנסיעה כ-3 שעות. תוואי הרכבת עובר בין נופיו המדהימים של העמק, מה שהופך את הנסיעה לייחודית ומעניינת. בשל אורך הנסיעה – פחות מומלץ לנסוע ולחזור לפורטו באותו היום. הרכבת יכולה להתאים למי שמתכנן ללון בעמק, וכך יוכל לטייל שם בנחת.
  • שיט – ישנם מספר סוגי שיט שניתן לעשות; ישנו שייט שיוצא מפורטו ומגיע עד פיניאו, אך שייט זה אורך יום שלם ובשלב מסוים יכול מעט למצות את עצמו. שייט נוסף יוצא מהעיירה פסו דה רגואה, אורכו שעתיים והוא מגיע עד פיניאו. ניתן להגיע לפסו דה רגואה עם רכב ולחנות אותו שם, לצאת אל השייט ולאחריו לקחת שאטל מפיניאו חזרה אל הרכב ברגואה. שייט נוסף בן שעה ניתן לקחת מהעירה פיניאו. שייט זה חוזר אל נקודת ההתחלה של השייט בפיניאו.
  • סיור – אתם מוזמנים להצטרף לסיור היומי שלנו לעמק הדורו שיוצא מפורטו. במהלך הסיור אנו מבקרים במקומות המרכזיים ונהנים מטעימות במקומות שונים. כל זה עם רכב צמוד, כך שתוכלו לשתות בהנאה ולא לדאוג לנהג תורן!
 
 
 
 

לקריאה נוספת

וילה נובה דה גאיה – יקבי יינות הפורט

אם ידעתם ואם לא, בעודכם מבקרים בפורטו ונהנים מנופיו המרהיב של נהר הדוארו, אתם למעשה מביטים על עיר אחרת לגמרי מצדו השני של הנהר. העיר וילה נובה גאיה (Vila Nova de Gaia) שוכנת מדרום לפורטו, מעברו השני של נהר הדוארו, והיא הוקמה על…


אטרקציות בפורטואלכוהולייןפורטו

אלכוהול פורטוגלי – בירות, יינות, ליקרים ומה שביניהם

לפני שנתחיל, תדעו שבמקום לקרוא את כל האמור, אתם מוזמנים להצטרף לסיור הטעימות שלנו בפורטו!אחד הדברים שהופתעתי לגלות בפורטוגל זה שלפורטוגזים יש תרבות אלכוהול מגוונת מאוד וארוכת שנים. מכיוון שרבים מן המשקאות נשארים בגבולות…


אוכל בליסבוןאוכל בפורטואלכוהולייןפורטוגל כלליקולינריה

טיול בפורטו – מסלול יום ויומיים

בוודאי שמעתם כי העיר פורטו היא קטנה וכי ניתן למצות אותה די מהר. אכן, בטיול קצר שבו אתם שואפים להספיק לראות כמה שיותר ברחבי המדינה – ניתן למצות את פורטו ביום/ יומיים. כמובן שגם ניתן לשהות בה בכיף במשך שבוע, אם הכוונה היא…


פורטו
לכל הכתבות >>