האי ברלנגה - פניש

כולם מכירים את המסלול המפורסם בין ליסבון לפורטו, בהרבה מקומות גם ניתן למצוא המלצות על הדרך שבין הערים – מה כדאי לראות, באיזה סדר ולמה. חוויה ייחודית שלא הרבה מכירים ומשלבים במסלול המפורסם היא ביקור באחד מאייה הקסומים של פורטוגל – האי ברלנגה (Berlenga).

ברלנגה הוא האי הגדול בארכיפלג איי ברלנגה, והיחיד שפתוח למבקרים. הוא ממוקם סמוך לעיירת הדייגים והגלישה פניש (Peniche), כשעה ורבע צפונית מליסבון. האי קטן; אורכו פחות מקילומטר וחצי ורוחבו כ-800 מטרים בלבד, אך הוא עוצר נשימה ביופיו. הוא אינו מיושב, ומוגדר כשמורת טבע לעופות מים (בשנת 2011 האי הוכר כשמורה ביוספרית על ידי אונס"קו).

כמות המבקרים המורשים להגיע אל האי מדי יום מוגבלת (כ-350 מבקרים). רוב המבקרים באי מגיעים ליום אחד, אך ניתן גם להישאר ללון על האי (אופציות הלינה מפורטות בהמשך). האי הררי והוא פיסת טבע מרהיבה ביופייה, הכוללת מים צלולים בצבע טורקיז, מערות, סלעים, ציפורים נדירות ואפילו מבצר מהמאה ה-17 לספירה.

ביקור ממוצע באי יוגבל לכ-5 שעות (מטעם החברה דרכה תתאמו את הביקור). ניתן לצרף לביקור אלמנט של שיט מערות; עם תיאום הביקור באי, החברות השונות יציעו לכם אפשרות של שיט מערות בן כ-20 דקות בסביבת האי (בתוספת תשלום של כ-6 אירו). השיט בסביבת האי מתבצע בסירות קטנות עם רצפת זכוכית המאפשרת לראות את קרקעית האוקיינוס, והוא מנגיש אתכם לחלקים חבויים של האי. השיט עובר בכמה מערות וממנו נגלים סלעי הענק בסביבת האי. השיט מסתיים במבצר (זוהי הדרך הנוחה להגיע אליו) ומהמבצר ניתן להמשיך בהליכה על החלק הגבוה של האי, ליהנות קצת מהטבע והנופים ולסיים בירידה ישירות לחוף של המקום. יש לציין שההליכה היא בשבילי עפר סלעיים, על כן מומלץ להצטייד בנעלי הליכה. רצועת החוף באי היא קטנטנה אך מקסימה, ניתן לשבת על החול וליהנות משחייה במי הטורקיז הצלולים (ואף החמימים יחסית!).

ההגעה אל האי נעשית מנמל פניש בשיט שאורכו כ-40 דקות בממוצע. חשוב לציין שהביקור בברלנגה הוא עונתי בלבד, ונעשה בין החודשים מאי לספטמבר, על כן, מומלץ לשריין את מקומכם מראש (בעיקר בחודשי הקיץ העמוסים). ניתן לעשות זאת באמצעות האינטרנט, או לחילופין אם אתם ישנים לפני כן בפניש ניתן לרכוש כרטיס באחד מדוכני המכירה בנמל של העיר. עלות השיט אל האי היא 20 אירו לאדם בממוצע (המחיר יכול להשתנות בין החודשים המוצעים). ישנה אופציה להגיע אל האי עם ספיד-בואט (סירה מהירה) – חוויה אקסטרימית הכוללת נסיעה מהירה ומעט רטובה על הגלים הנשברים, סיבובים חדים ומוזיקה ברקע :) עלות כרטיס בספיד-בואט היא 22 אירו בממוצע, וזמן השיט מתקצר לכ-20 דקות.  

חברות מוצעות לתיאום:

Feeling berlenga

Viamar

שעות השיט מפניש אל האי משתנות מחברה לחברה, אך לרוב מסתכמות כך:

בין התאריכים 22.5-20.6 ו-1.9-15.9, השיט יוצא בשעה 10:00 וחוזר בשעה 16:30.

בין התאריכים 1.7-31.8 השיט יוצא בשעה 9:30 או 11:30 וחוזר ב-16:30 או 18:30.

אפשרויות הלינה על האי:

מבצר São João Baptista – בתוך המבצר העתיק ישנו הוסטל, ללא ספק חווית לינה ייחודית. החדרים המוצעים פשוטים, ועלות הלינה נעה סביב 20-22 אירו לאדם ללילה.

אכסניית Pavilhão Mar e Sol – אכסניה נוספת על האי, לינה בסיסית בחצי פנסיון, עלות לזוג היא כ-75 אירו ללילה.

אתר קמפינג – להרפתקנים שביניכם, לינה תחת כיפת השמים באוהל אשר תצטרכו להביא אתכם מראש. יכול להיות קר על האי בשעות הלילה, מומלץ להצטייד בביגוד חם. עלות הלינה באזור הקמפינג היא 8 אירו לאוהל.

לא לשכוח:

בגד ים

מגבת

 נעלי הליכה 

ומשהו ארוך לימי רוחות משתנים

תהנו! :)

המבצר של ברלנגה - The castel of Berlenga
המבצר של ברלנגה - The castel of Berlenga
ברלנגה - Berlenga
ברלנגה - Berlenga
ברלנגה - Berlenga
ברלנגה - Berlenga
צוות פורטוגו בביקור באי ברלנגה 2018 - Portugo at Berlenga
צוות פורטוגו בביקור באי ברלנגה 2018 - Portugo at Berlenga