תחבורה ציבורית בליסבון

שיתוף הכתבה
דף הבית / המלצות למטייל / תחבורה ציבורית בליסבון

תחבורה ציבורית בליסבון

כנראה שהכתבה הבאה תוכל לחסוך לכם זמן יקר בכל מה שקשור לתכנון מסלולכם בליסבון, וכן בשאלות התניידות במהלך הטיול. גם אם שכרתם רכב לזמן שהותכם בפורטוגל – מומלץ לוותר של שירותיו בעיר ליסבון, אשר אינה ידידותית במיוחד לרכבים (רחובות צרים ובעיות חניה קשות).

ליסבון, ככל עיר אירופאית טובה, מרושתת היטב באפשרויות של תחבורה ציבורית. טיול קצר ברחובות העיר יחשוף בפניכם את האוטובוסים השונים, תחנות המטרו, פסי הרכבת של החשמלית, המוניות הרבות כמובן ומבלי שתדעו – גם נהגי האובר. מעוניינים להכיר את העיר לעומק? הצטרפו אלינו לסיור של ליסבון הקלאסית! למי שאינו זקוק למידע המורחב אודות כל אפשרות – ניתן לקפץ לסוף הכתבה לטבלה המסכמת את האפשרויות.

נתחיל בדרך הקלה והפשוטה: מוניות. המוניות בליסבון לרוב זולות מאוד. מומלץ להשתמש בהן, בעיקר אם מדובר ברכב מלא. העלות כמעט תמיד תצא זולה יותר מקניית כרטיסים לתחבורה הציבורית (כך במקרה של נסיעה בודדת – מי ששוקל לקנות כרטיס יומי לתחבורה הציבורית – ראו פירוט מטה). הדוגמה הטובה ביותר תהיה נסיעה מהשדה למלון שלכם ברחבי העיר; השדה ממוקם מאוד קרוב למרכז העיר, ולכן הנסיעות לוקחות לרוב בין 10 דקות לרבע שעה. מונית אמורה לעלות בין 10 ל-15 אירו, תלוי בכמות האנשים והמזוודות. (לכתבה בנושא איך להגיע משדה התעופה בליסבון למרכז העיר, לחצו כאן)

אחיהם החורגים המוצלחים של המוניות הם נהגי האובר (Uber). למי שלא מכיר – אובר היא חברה המספקת שירותי תחבורה שיתופית דרך האינטרנט ברחבי העולם. כל שנדרש הוא להוריד את האפליקציה, להכניס את פרטי האשראי (התשלום הוא אוטומטי מהכרטיס) ובכל רגע נתון ניתן להזמין נהג לנקודה בה אתם נמצאים, לעבר כל יעד. טרם ההזמנה – ניתן לבדוק את תעריפי הנסיעה, אשר לרוב יהיו זולים יותר מאלו של נהגי המוניות. עם הזמנת הנהג – האפליקציה תחפש את הנהג הקרוב ביותר אליכם ותחבר ביניכם. נהגי האובר מאוד אדיבים ונעימים, תמיד ישאלו לנוחיותכם, חלקם אף יציעו לכם מים וסוכריות ואם תרצו – גם ינהלו אתכם שיחה נעימה. שני דברים שחשוב לזכור:

1. מאחר שאתם משתמשים באפליקציה בחו”ל, חיובי הנסיעות יכללו גם חיוב של המרת מטבע.

2. מכיוון שנהגי האובר הם למעשה אנשים “רגילים” החיים פה בסביבה, לעתים הם מתבלבלים בדרכם אליכם וזמן הגעתם מתארך (על אף שהם עובדים עם תכנית מפות שמחייבת אותם לנסוע על פי המסלול המוצע). מומלץ להתחיל בהזמנת הנהג לפחות כרבע שעה לפני השעה בה תרצו את הנהג.

נמשיך באפשרות החביבה על המבקרים באירופה: המטרו. המטרו בליסבון הוא ידידותי ונוח למשתמש. קניית הכרטיסים אינה מסובכת: ניתן לתפוס נציג בעמדת הכרטיסים בתחנות השונות או להשתמש במכונות שמציגות את המידע גם בשפה האנגלית. למעט ביקור באזור בלם (אליו ניתן להגיע באמצעות החשמלית – ראו פירוט בהמשך), המטרו יביא אתכם כמעט לכל נקודה חשובה בעיר. למטרו ארבעה קווים המחולקים לפי צבעים: הכחול, האדום, הצהוב והירוק. רוב תחנות המרכז נמצאות בסופם של הקו הכחול והירוק. למפת המטרו – לחצו כאן. המטרו פועל כמעט בכל התחנות בין השעות 6:30 בבוקר ועד 1:00 בלילה.

כרטיסים אפשריים ועלויות

– נסיעה בודדת לכיוון אחד תעלה 1.65 אירו + 50 סנט לקניית הכרטיס.
– כרטיס יומי יעלה 6.60 אירו, והוא תקף ל-24 שעות החל מהכרטוס הראשון שלכם. הכרטיס היומי מאפשר שימוש במטרו, באוטובסים ובחשמליות. ניתן לקנות כרטיס יומי הכולל את התחבורה הציבורית במטרופולין של ליסבון בעלות של 10.70 אירו, שיאפשר לכם להשתמש בו לנסיעה למקומות פופולריים מחוץ לליסבון כמו סינטרה וקשקאיש
– כרטיס נטען (Zapping) – ניתן לקנות כרטיס פתוח ולהטעין אותו בסכום מסוים. כאשר הסכום יגמר, ניתן יהיה להטעין אותו שוב.

למידע מורחב אודות המחירים – לחצו כאן.

הערות: הכרטיס הוא אישי. שימו לב שעבור כל אחד אתם קונים כרטיס נפרד, ולא מטעינים מספר נסיעות על אותו כרטיס – זה עלול ליצור לכם בעיות מעבר. כמו כן, שימרו את הכרטיס אתכם עד ליציאה מהתחנה – שם נדרש להעבירו שוב. אם תשמרו את הכרטיס בכלל – זה יחסוך לכם בקניית הכרטיס הבא 50 סנט. עוד מומלץ – לשמור את הקבלה של הכרטיס למקרה של סיבוכים.

וכעת – לחשמליות (“טראם”). החשמליות בליסבון מתפרשות על חמישה מסלולים וחלקן עדיין עתיקות וחורקות. מתוך החמישה, יש שניים שלרוב מעניינים את המבקרים בליסבון: מספרים 28 ו-15. 28 הוא הקו המפורסם שעושה סיבוב בשכונת אלפמה ועוד. ברוב אתרי התיירות – ימליצו לכם לעלות עליו. אנו נזהיר כי מדובר ב”חשמלית הסרדינים”; בדרך כלל הקו מאוד צפוף, לא נוח ומקרי הכייסות שם הם רבים. קו זו מתחיל את דרכו בכיכר “Martim Moniz”. לעומתו, 15 הוא קו רגוע יחסית והוא יקח אתכם עד לבלם. הוא מתחיל את דרכו בכיכר “De Figueira”. למי שמחפש לחוות את העיר מבחוץ ומתכנן להגיע לבלם – זו אפשרות לא רעה.

עלות נסיעה בודדת בחשמליות אלו היא 3 אירו – ניתן לקנות את הכרטיס על החשמלית עצמה. מי שמחזיק בכרטיס היומי – הנסיעות בחשמלית כלולות גם כן, ומי שמחזיק בכרטיס נטען – נסיעה אחת תעלה 1.65 אירו. החשמלית הראשונה יוצאת בשעה 6:00, ופעילותן מסתיימות בסביבות השעה 23:00.

*ב-3 מקומות בעיר ישנן מעין “מעליות” שמחברות בין שכונות נמוכות וגבוהות. הקרוניות האלו דומות מאוד לחשמליות, אך אינן מתומחרות באותה צורה. מחיר לשתי נסיעות בכל אחת מהן (הלוך-חזור) הוא 3.8 אירו. חשוב להדגיש שאותן קרוניות רק עולות וירדות במעלה הגבעות, ואינן ממשיכות למסלול בעיר. גם המעליות כלולות בכרטיס היומי, וגם בהן ניתן להשתמש בכרטיס הנטען. 

 – Elevador de Bicaכתובת: Rua de S. Paulo 234, 1200-109 Lisboa

Elevador da Glória – כתובת: Calçada da Glória,1269-124 Lisboa

Elevador do Lavra – כתובת: 1150-122 Lisbon 

ולסיום, אי אפשר בלי מידע על האוטובוסים. גם פעילותם של האוטובסים בעיר ענפה למדי. בשונה מהקטגוריות האחרות – השימוש באוטובוסים יצריך מכם בדיקה בגוגל מהו הקו המתאים מנקודת המוצא שלכם לעבר היעד. הקווים הם רבים וזמניהם משתנים. למידע על הקווים השונים – לחצו כאן. כרטיס לנסיעה בודדת באוטובוס יעלה 2 אירו. מי שמחזיק בכרטיס היומי – נסיעותיו באוטובוס כלולות. 

למידע מורחב אודות המחירים של החברה שמפעילה את האוטובוסים והחשמליות – לחצו כאן.

 

עם המידע הזה אתם מוכנים לצאת ליומכם הראשון בליסבון! הנה לכם סיכום מקוצר של כל האמור:

  עלויות שעות פעילות מיקום כרטיס יומי? זמינות
מונית תלוי בנסיעה, אך לרוב לא מעל 12 אירו. כל היום בכל העיר לא רלוונטי גבוהה
אובר תלוי בנסיעה, אך לרוב לא מעל 10 אירו. כל היום בכל העיר לא רלוונטי גבוהה
מטרו כיוון אחד – 1.65 אירו.
כרטיס יומי – 6.60 אירו.
כרטיס נטען – על פי בחירה.
6:30-1:00
(ברוב התחנות)
כמעט בכל העיר, למעט בלם. כלול כל כמה דקות, מרווחים גדולים יותר בימי ראשון.
חשמלית כיוון אחד – 3 אירו.
כרטיס יומי – 6.60 אירו.
כרטיס נטען – על פי בחירה.
6:00-23:00 כמעט בכל העיר, הקווים העיקריים מגיעים לאלפמה (28) ולבלם (15). כלול אחת לכעשר דקות/ רבע שעה.
אוטובוס כיוון אחד – 2 אירו.
כרטיס יומי – 6.60 אירו.
כרטיס נטען – על פי בחירה.
תלוי בקו בכל העיר כלול תלוי בקו


 
נסיעה נעימה (:

*יצוין כי ייתכנו שינויים במחירים, בשעות ובקווים השונים אשר אינם באחריותנו*
*המידע המפורט בכתבה נכון לשנת 2023. יתכנו שינויים במידע הכתוב ועל כן מומלץ להתעדכן באתרים הרשמיים.

 

לקריאה נוספת