כריסטיאנו רונאלדו

את האיש הזה כנראה שאין צורך להציג. סביר להניח ששמעתם עליו בין אם בקרתם בפורטוגל או שלא, ובין אם אתם חובבי כדורגל או מעדיפים ענף ספורט אחר. ובכל זאת, הרשו לנו להציע היכרות מעמיקה יותר עם האליל המקומי.

כריסטיאנו רונאלדו (ובשמו המלא Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro) הינו שחקן כדורגל פורטוגזי, וכנראה בין האנשים המפורסמים והמוכרים ביותר שיצאו מפורטוגל. רונאלדו נולד בפונשל, בירת איי מדיירה (Madeira) שנמצאים תחת שליטת פורטוגל כבר משנת 1418. רונאלדו בנה לעצמו קריירה מפוארת, אך הוא הגיע מבית צנוע. יש לו שתי אחיות ואח, איתם הוא חלק בצעירותו חדר משותף, כיוון שהיו משפחה ענייה יחסית. אמו הייתה טבחית ואביו עבד כגנן לאחר שסיים את שירותו הצבאי.

בגיל 12 נשלח רונאלדו לשחק בבירת פורטוגל, בקבוצת ספורטינג ליסבון, ומשם הדרך הייתה סלולה. בגיל 17 הוא החל לשחק בקבוצה הבוגרת של המועדון, ושנה לאחר מכן כבר נרכש ועבר לשחק בקבוצת מנצ'סטר יונייטד האנגלית. משם עבר בשנת 2009 לקבוצת ריאל מדריד הספרדית, ולבסוף ביולי 2018 עבר לקבוצת יובנטוס האיטלקית, בה הוא משחק עד היום. בנוסף, הוא משחק בנבחרת פורטוגל מגיל 18, ומשמש כקפטן הקבוצה משנת 2008.

הקריירה המפוארת והמרשימה של רונאלדו כוללת שלל תארים ואליפויות – ליגת האלופות, אליפות הליגות המקומיות של הקבוצות השונות בהן שיחק (אנגליה, ספרד ואיטליה), כדור הזהב, נעל הזהב ועוד ועוד ועוד. רונאלדו מחזיק בתואר מלך השערים של כל הזמנים בליגת האלופות (הוא זכה בתואר בין היתר 5 שנים ברציפות), בקבוצת ריאל מדריד בפרט ובליגה הספרדית בכלל. אפשר בהחלט להגיד שהוא בין שחקני הכדורגל הטובים ביותר בכל הזמנים.

בפורטוגל רונאלדו נחשב לאליל מקומי! אם תטיילו בסימטאות ליסבון בזמן משחק כדורגל יתכן מאוד שתראו אנשים רצים בטירוף וצועקים את שמו בקולי קולות - וזה סימן שרונאלדו הבקיע גוללללל!

דוגמאות למעמדו של רונאלדו אפשר למצוא במוזיאון ובשדה התעופה של איי מדיירה, אשר בשנת 2016 קיבל את השם הרשמי "נמל התעופה הבינלאומי כריסטיאנו רונאלדו", ובכך שבשנת 2014 קיבל הכדורגלן את תואר האצולה "קצין בכיר במסדר יורש העצר דום הנריקה", שהוא התואר השלישי בחשיבותו במדינה.

כמעט בכל חנות מזכרות במדינה תמצאו מוצרי שעם, קרמיקה פורטוגזית (Azulejos) ו... ניחשתם נכון – חולצות של כריסטיאנו רונאלדו, הידוע בכינוי CR7 (ראשי תיבות של שמו, ו-7 הוא מספר החולצה שלו).

מי שמגיע לפורטוגל, ורוצה להרגיש קרוב יותר לאליל, יוכל להתארח במלונות CR7 של רשת Pestana. הרשת מחזיקה מלונות רבים בפורטוגל, ביניהם רשת הפוזאדות, ויחד איתה רונאלדו שותף בשני מלונות שנושאים את שמו. אחד המלונות נמצא בשכונת Baixa במרכז ליסבון והשני נמצא כמובן בעיר הולדתו של רונאלדו, פונשל שבאיי מדיירה. המלונות מעוצבים בסגנון מודרני וספורטיבי (כיסאות עם משקולות, שקי איגרוף וכדומה) ופרטים שונים המהללים את השחקן הנודע, החל מחולצות מקוריות שלו המוצגות במקומות שונים במלונות, ציטוטים מזוהים איתו כדוגמת "To be the best you need the best", ועד מראה בשירותים שמציגה את פניו. מי שיגיע להתארח במלונות יקבל מזכרות חתומות על-ידי הכוכב.

לסיכום, שאלה אחת מעסיקה את הפורטוגזים – האם רונאלדו ייקבר בפנתיאון הלאומי בליסבון, כפי שקרה עם הכדורגלן הפורטוגזי המפורסם משנות ה-60, אאוזביו? סביר להניח שגם אם לא, יבנה פנתיאון במיוחד לכבודו!

כריסטיאנו רונאלדו - Cristiano Ronaldo
כריסטיאנו רונאלדו - Cristiano Ronaldo